כאב נוירופתי (עצבי) במחלת הסוכרת

קיימת משפחה של הפרעות עצביות (נוירו פתיה) הנגרמות על ידי מחלת הסוכרת. ההפרעות העצביות יכולות להתרחש בכל מערכת איברים בגוף כולל מערכת העיכול, לב ואיברי מין. כאב עצבי היקפי, שהוא הכאב העצבי השכיח ביותר, פוגע בעיקר בעצבים של הגפיים התחתונות ומאפשר התפתחות זיהומים וכיבים. הכאב העצבי מתואר על ידי החולים ככאב שורף, צורב, דוקר ולעיתים מלווה בתחושה של הרדמות.

כאב עצבי לאחר שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)

כאב עצבי לאחר הרפס זוסטר (נוירלגיה פוסט- הרפטית) היא סיבוך של התפרצות מחלת הרפס זוסטר או בשמה בעברית – שלבקת חוגרת.
הכאב העצבי מתואר על ידי החולים ככאב שורף דוקר ולעיתים מלווה בתחושה של הרדמות.
לאחר שלבקת חוגרת
כאב עצבי לאחר שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)
כאב עצבי לאחר הרפס זוסטר (נוירלגיה פוסט- הרפטית) היא סיבוך של התפרצות מחלת הרפס זוסטר או בשמה בעברית – שלבקת חוגרת.
הכאב העצבי מתואר על ידי החולים ככאב שורף דוקר ולעיתים מלווה בתחושה של הרדמות.
הרפס זוסטר הוא זיהום נגיפי שתוקף סיב עצב ואת העור שמסביבו. הזיהום נגרם על ידי הנגיף וריצלה-זוסטר.
במרבית המקרים פוגע הרפס זוסטר בעצבים בחזה ובבטן וגורם לכאב ולפריחה בצד אחד של הגוף. הזיהום גורם לפריחה כואבת שהופכת לשלפוחיות מגרדות.
התפרצות שלבקת חוגרת
הנגיף וריצלה-זוסטר, בהדבקה הראשונית גורם לאבעבועות רוח. מחלת ילדות מידבקת ולרוב בלתי מזיקה. בסיום המחלה, נותר הנגיף בגוף רדום במערכת העצבים לאורך שנים רבות. אך לעיתים בגילאים מאוחרים יותר מתרחשת הפעלה (שפעול) מחדש של הנגיף והתפרצות של הרפס זוסטר. התפרצות הרפס זוסטר מתרחשת בקרב 20% מבני האדם שנדבקו באבעבועות רוח.
יתכן שההפעלה מחדש קשורה לירידה ביעילות של המערכת החיסונית עקב דחק ומתח, הזדקנות או מחלות שפוגעות במערכת החיסונית.
רוב המקרים של הרפס זוסטר הם קלים וחולפים מעצמם, אך במקרים מסוימים המחלה יכולה לגרום לסבל משמעותי, במיוחד אצל קשישים.
נוירלגיה פוסט-הרפטית
הסיבוך השכיח ביותר של הרפס זוסטר הוא כאב עצבי, כאבים הנובעים מהנזק שנגרם לסיבי העצב על-ידי הזיהום הנגיפי אשר משבש את פעילותם התקינה. העצבים שנפגעו שולחים אותות כאב אל המוח הגורמים לכאב שורף ופועם באזור בו נמצאים העצבים הפגועים.
כאב עצבי  הינו כאב קשה המשפיע על התפקוד התקין כמו כן יכול לגרום גם לנדודי שינה, עייפות, דיכאון עם הפרעה בפעילות היום-יומית. שכיחות של כאב עצבי לאחר הרפס זוסטר עולה עם הגיל כ 20% מהחולים בהרפס זוסטר בני 60-65 יסבלו מכאב עצבי וכ 30% מהחולים בהרפס זוסטר בני 80 ומעלה יסבלו מכאב עצבי.
נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר כאב עצבי לאחר הרפס זוסטר.
הכאב
הכאב העצבי מתואר, בדרך כלל, ככאב חד ודוקר או כתחושת שריפה.
לעתים קרובות פוגע הכאב באיכות החיים של המטופל ובתפקוד היומיומי שלו, שכן הוא עלול לגרום לחולשה, נדודי שינה, חרדה ודיכאון. יש לציין שכאב עצבי לא נעלם עם היעלמות הפריחה, ועלול להימשך חודשים עד שנים לאחר אפיזודה חריפה של שלבקת חוגרת.
הטיפול בכאב
כאב עצבי הוא לעתים קרובות קשה לטיפול, הן משום שהוא עמיד לתרופות רבות והן בגלל תופעות לוואי הקשורות לתרופות אפקטיביות.
 תרופות למריחה מקומית:
זוסטריקס  HP   - זוסטריקס ( 0.075% קפסייסין) קרם למריחה מקומית על בסיס צמחי עשוי להקל על הכאב של חולים הסובלים מנוירלגיה פוסט-הרפטית. ככל הידוע לזוסטריקס אין תגובות בין תרופתיות וניתן להשתמש בו יחד עם תרופות אחרות. תופעות הלוואי שלו הן מקומיות בלבד ומתמעטות עם הסתגלות הגוף לתכשיר. לעיתים יש להשתמש בזוסטריקס HP לפחות ארבעה שבועות על מנת להרגיש את ההקלה בכאב .
בחסות אתר זוסטריקס.
prelox


מולטי ויטמין + Q10