מאמרים


 
5/4/2020 
  מרכז מחקר אנדוקריני, מרכז רפואי לין בחיפה –פרופ' צופיה איש שלום   ביה"ס למדעי התזונה, האוניברסיטה העברית בירושלים –פרופ' אהרון טרואן  Bess Dawson Hughes פרופ' בס דוסון היוז USDA Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University, Boston USA  
 
 COVID-19 - להפחתת הסיכון לדלקות אקוטיות בדרכי הנשימה במהלך מגיפת ה Dתיסוף ויטמין 
 
COVID -על רקע מגפת ה -, המאופיינת בזיהומים חמורים בדרכי נשימה, יש חשיבות ליישום מידי של 19 התערבויות לא-פרמקולוגיות שיכולות להקטין את הסיכון למחלה. מצב תזונתי עם רמות נאותות של נוטריאנטים ספציפיים משמש תפקיד חיוני בפעילות מערכת החיסון ובהפחתת הסיכון למחלות זיהומיות. 
( קשור בסיכון לדלקת בדרכי הנשימה D מחקרי תצפית מצביעים על כך שמחסור בוויטמין Acute  עלול לגרום לפגיעה בייצור נוגדנים ופעילות הפגוציטים D]. מחסור בוויטמין 2 ,1[ Respiratory Infection)  .]3 וכך לפגוע ביכולת להילחם בפתוגניים נשימתיים [
יש ראיות לכך שוויטמין די משפיע על התמודדות תאי האפיתל בדרכי הנשימה  עם זיהומים נגיפיים. תאי  ,אי לכך ישנה CYP24A1 ורמות נמוכות של CYP27B1אפיתל ריאה מבטאים רמות בסיסיות גבוהות של , תאים אלה מגדילים את D]. כאשר מטפלים בוויטמין 4 לצורתו הפעילה [ D המרה גבוהה יותר של ויטמין recepto -co-TLR -רמות קולטן ה r   בתאי אפיתל של דרכי הנשימה, D . טיפול בוויטמין cathelicidin -ו CD14 IkB עושה השרייה של NF , שהוא מעכב α ]. דלקת הינה 5[ -  ,וכתוצאה מכך ישנה ירידה בביטוי כני דלקת kB COVID המרכיב הבולט בביטוי חמור חולי של -19. 
 מחקרים קליניים מבוקרים אקראיים 25- משתתפים ב 10,933 מטה-אנליזה חשובה שביצעה ניתוח פרטני של 0 מדינות, בטווח רחב של גילאים מ 15 -ב ] מצאה כי:6 - שנים, [ 95
 היה יעיל והביא להפחתת סיכון לפתח דלקת בדרכי D) בניתוח של כלל המשתתפים, תיסוף בוויטמין 1 0.81 [ 0.88 (יחס הסיכויים 12% - ב Acute Upper Respiratory Infection הנשימה העליונות -0.96.)]  
 ) כאשר התיסוף נלקח מדי יום או שבועי, התוספים היו יעילים מעט יותר, והפחיתו את הסיכון לפתח דלקת 2 0.72 [ 0.81 (יחס הסיכויים 19% בדרכי הנשימה העליונות בשיעור של -0.91.)] 
25 - בסרום מנוכה מ 25(OH)D, שהוגדר כרמת D )בקרב אנשים עם מחסור בוויטמין 3 , תיסוף יומי nmol/L 0.17 [ 0.30 ,(יחס הסיכויים 70% או שבועי הפחית את הסיכון  בירידה מאד משמעותית של -0.53 .)] 
  לא היה יעיל. D) מינון בולוס של ויטמין 4
  ליום. IU 2000 עד 1000 ) מרבית הניסויים שנכללו במטה אנליזה השתמשו במינון של 5
 ) לא זוהו חששות בטיחות. 6
7 היא בעיה ארוכת שנים בבריאות הציבור [ D ברחבי העולם, שכיחות מחסור ואי-ספיקה  של וויטמין -8 .] המחסור  נפוץ במיוחד בקרב זקנים ואוכלוסיות אחרות הסובלות ממחלות רקע שעשויות להציב אותם בסיכון ]. יתר על כן, במהלך המגיפה, הגבלות יציאה מהבית תפחית את החשיפה לשמש 9גבוה לתמותה מהמחלה [ COVID . במגפה הנוכחית של D וצפויה להוביל לירידה ברמות הוויטמין  D -, לא ריאלי למדוד רמות ויטמין 19 בסרום כדי לקבוע במדויק מי באוכלוסייה לוקה בחסר, ולכן צפוי לתועלת הגדולה ביותר מהתיסוף. במקום ], יש להמליץ בדחיפות על תיסוף של האוכלוסייה 6 זאת, על סמך העדויות הטובות ביותר הזמינות כיום [ 1000 הרחבה במינונים של / ליום. רמה זו של תוסף היא מתחת לגבול העליון הנחשב לבטוח על ידי IU -2000 מכון הרפואה האמריקאי (  ליום. יש להימנע ממינון בולוס. IU 4000 , IOM).
רפרנסים 
1. Jolliffe, D.A., C.J. Griffiths, and A.R. Martineau, Vitamin D in the prevention of acute respiratory infection: systematic review of clinical studies. J Steroid Biochem Mol Biol, 2013. 136: p. 321-9. 2. Kim, H.J., et al., Relationship between serum vitamin D concentrations and clinical outcome of community-acquired pneumonia. Int J Tuberc Lung Dis, 2015. 19(6): p. 729-34. 3. Charan, J., et al., Vitamin D for prevention of respiratory tract infections: A systematic review and meta-analysis. J Pharmacol Pharmacother, 2012. 3(4): p. 300-3.  4. Hansdottir S, Monick MM, Hinde SL, Lovan N, Look DC, Hunninghake GW. Respiratory epithelial cells convert inactive vitamin D to its active form: potential effects on host defense. J Immunol. 2008;181:7090–9.  5. Hansdottir S, Monick MM, Lovan N, Powers L, Gerke A, Hunnighakw GW. Vitamin D decreases respiratory syncytial virus induction of NF-kB chemokines and cytokines in airway epithelium while maintaining the antiviral state. J Immunol. 2010;184:965–74.  6. Martineau, A.R., et al., Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ, 2017. 356: p. i6583. 7. Hilger, J., et al., A systematic review of vitamin D status in populations worldwide. Br J Nutr, 2014. 111(1): p. 23-45. 8. Holick, M.F., The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord, 2017. 18(2): p. 153-165. 9. Kühn, J., P. Trotz, and G.I. Stangl, Prevalence of vitamin D insufficiency and evidence for disease prevention in the older population. Z Gerontol Geriatr, 2018. 51(5): p. 567-572. 
כאב גרון יכול להכאיב ולהציק. בדרך כלל, זיהום ויראלי, כמו שפעת או התקררות, הוא הגורם לכאב גרון. גורמים אחרים כוללים:
אלרגיות ,  מחלת הנשיקה , עישון , כימיקלים שונים ,  חיידק הסטרפטוקוקוס , דלקת שקדים ,קורונה וירוס.
מהם התסמינים של כאב גרון?
התסמינים עשויים להשתנות בהתאם לסיבה שגורמת לכאב. הסימנים והתסמינים כוללים:
כאב או תחושת גירוד בגרון , כאב שמחמיר עם בליעה או דיבור, קושי לבלוע, יובש בגרון,
בלוטות לימפה כואבות, נפוחות בצוואר או בלסת מוגלה בשקדים , קול צרוד.
זיהומים נפוצים שגורמים לכאב גרון יכולים לגרום לתסמינים אחרים, כגון:
חום, צמרמורת, שיעול, נזלת , התעטשויות , כאב ראש, כאבים בגוף , בחילות והקאות .
כיצד מטפלים בכאב גרון?
הטיפול בכאב גרון תלוי בגורם הכאב. מציצת לכסניות, שתייה מרובה וגרגור מי מלח יכולים להקל כאב. במקרים בהם ישנו זיהום חיידקי, כגון סטרפטוקוקוס, הרופא עשוי לרשום אנטיביוטיקה על מנת למנוע סיבוכים.
בדיקות במקרה של כאב גרון
משטח גרון היא בדיקה פשוטה שהרופא יכול לבצע במרפאתו. הרופא לוקח באמצעות מקל סטרילי דגימה מחלקו האחורי של הגרון, ושולח אותה למעבדה על מנת לבדוק נוכחות חיידק סטרפטוקוקוס. אם הבדיקה חיובית, ניתן להניח שהסיבה לכאב הגרון היא חיידקית, ואם היא שלילית ההנחה היא שהכאב נגרם בשל זיהום ויראלי. אנשים הסובלים מכאב גרון כרוני או כאבי גרון לעיתים קרובות ישלחו לבדיקות נוספות, כגון ספירת דם ובדיקות אלרגיה.
מתי לפנות לרופא?
כאב גרון נמשך כ- 5 ימים עד שבוע.3 מומלץ כי מבוגרים הסובלים מכאב שאינו חולף לאחר שבוע, יפנו לרופא המשפחה או לרופא אף אוזן גרון.

קו אנזים Q10: טוב לקחת ללב.

קו-אנזים Q10, המוכר גם בשם Ubiqinone, התגלה בשנת 1957 על-ידי ד"ר פרדריק קריין ומאז מהווה רכיב מבוקש מאד למחקרים קליניים. רכיב זה הוא חומר דמוי ויטמין הנמצא באופן טבעי בכל תאי הגוף של האדם ומכאן שמו (נמצא בכל מקום = Ubiquitous). קו-אנזים Q10 מצוי במגוון סוגי מזון, בעיקר בבקר ובדגים כמו סרדינים, אנשובי, מקרל וסלמון וכן בירקות כמו ברוקולי, תרד ואגוזים. אך עם זאת, זמינותו הביולוגית במאכלים אלו נמוכה מ-10% ועל כן נדרשת נטילת קו-אנזים Q10 ממקור חיצוני, על מנת לאפשר תהליך תקין של ייצור אנרגיה, במיוחד עבור צרכני אנרגיה גדולים כגון הלב והכליות.

הגוף אמנם מסוגל לייצר כמות מספקת של קו-אנזים Q10 , אך כמויות אלו יורדות עם הגיל, במיוחד לאחר גיל 35. סיבות נוספות להיווצרות מחסור בקו-אנזים Q10 הן מחלות כרוניות, תזונה לקויה, תת-תזונה ואף גורמי לחץ סביבתיים וגופניים (פעילות גופנית אינטנסיבית ממושכת וסגנון חיים). כל אלו עלולים להפחית את כמותו של הקו-אנזים ברקמות הגוף ולפגוע במערכת החיסונית.

לקו אנזים Q10 תפקיד מכריע בתהליכים האנרגטיים בגוף - בניית מולקולות ATP - המתרחשת במיטוכונדריה בכל תא ותא בגופנו. קו-אנזים Q10 דומה במבנה שלו לוויטמין E, ויחד הם מהווים שילוב חיוני לקיום שני תהליכים עיקריים המתרחשים בגוף: ייצור אנרגיה בכל תא ותא ומניעת נזק חמצוני (אנטי-אוקסידנט). אחת מתופעות הלוואי העיקריות של מחסור בקו-אנזים Q10 היא פגיעות מוגברת למחלות והזדקנות מואצת.

קו אנזים Q10 - פעולות ותפקידים

  • חיזוק שריר הלב
  • טיפול ומניעה במגוון רחב של בעיות קרדיו-וסקולריות
  • האטת תהליך ההזדקנות
  • חיזוק מערכת החיסון
  • שיפור ביצועים ספורטיביים
  • סיוע לירידה במשקל

קו אנזים Q10 וכולסטרול

מאחר וייצורו של Q10 קשור לתהליך בו נוצר גם הכולסטרול, הרי שכאשר נחסם ייצור הכולסטרול באמצעות תרופות, נפגע גם ייצורו של הקו- אנזים Q10 ולכך עלולה להיות השלכה משמעותית גם על שריר הלב. מבין כלל הגורמים לחסר בקו-אנזים Q10 בולט במיוחד שימוש בתרופות להורדות רמות כולסטרול גבוהות (סטטינים) ולהורדת לחץ דם. תרופות אלו מפחיתות את רמות קו-אנזים Q10 בגוף. ירידה ברמות קו-אנזים Q10 בגוף עקב נטילת תרופות היא חריפה ובעלת סיכון גבוה בעיקר לשריר הלב. כך למעשה, נטילת תרופה האמורה למנוע מחלות לב גורמת לחסר מהותי ברכיב החיוני כל כך לבריאותו של הלב.

חשוב להבין, כי בשל חשיבותו של קו-אנזים Q10, נטילתו מומלצת לא רק לאנשים מעל גיל 40, אלא גם לאנשים הסובלים מעייפות ותשישות במהלך היום, לאנשים הסובלים מכאב שרירים או מחלות כרוניות, אנשים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת ואנשים הסובלים מרמות גבוהות של כולסטרול או נוטלים תרופות להורדת רמות הכולסטרול בדם.

 שני פיתוחים חדשניים בתחום:

  • טכנולוגיית ה-™Nutri-Nano – מכילה את הרכיב בצורת מיסלות (מעטפת ייחודית ההופכת את חלקיקי השמן למסיסים במים ובכך תורמת לספיגה מהירה וטובה יותר בגוף) המאפשרות זמינות ביולוגית גבוהה, ונחשבת לדור הבא של פורמולציית קו-אנזים Q10
  • קו-אנזים Q10 בנגזרת יוביקווינול (Ubiquinol) - הצורה המחוזרת של קו-אנזים Q10 . נגזרת שעוקפת את תהליך ההמרה בגוף של יוביקווינון (ubiquinone) ליוביקווינול (ubiquinol) ומספקת קו-אנזים Q10 פעיל מן המוכן ללא צורך בהמרה נוספת.  יוביקווינול 100 מ"ג מאפיין את הדור החדש של מוצרי קו-אנזים Q10, בעל יחס של 6:1 לעומת קו-אנזים Q10 רגיל, מספק פי 6 יותר אנרגיה !

 

מחלת החצבת (Measles).

מהי מחלת החצבת?
מחלת החצבת היא המחלה הזיהומית המדבקת ביותר. 
בחלק מהמקרים, סיבוכי המחלה עלולים להיות קשים ואף לסכן חיים.
נדרש שיעור כיסוי חיסוני גבוה מאוד באוכלוסייה כדי למנוע התפשטות חצבת. ירידה באחוז המתחסנים באוכלוסייה עלולה להוביל להתפרצויות של המחלה. זו הסיבה העיקרית להתפרצויות במדינות אירופה ובמקומות אחרים בעולם. גם במדינות חופשיות מחצבת, כמו ישראל, קיימת סכנה להדבקה והתפשטות המחלה מחולים שמגיעים מחו"ל. 
לאדם שאינו מחוסן הנחשף לחולה חצבת, יש סיכון גבוה מ-90% להידבק במחלה! 
הדרך הטובה והבטוחה ביותר למנוע חצבת וסיבוכיה היא על ידי קבלת חיסון נגד המחלה.
 גורם המחלה :
חצבת נגרמת על ידי נגיף החצבת (Measles virus) השייך למשפחת Paramyxovirus. 
 דרכי הדבקות בחצבת :
חצבת מועברת מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. ניתן להידבק גם בעת שהייה בחדר החולה, עד שעתיים לאחר שהחולה עזב את החדר. 
סימני מחלת החצבת :
סימני המחלה יופיעו בדרך כלל בין 10 ל-14 ימים לאחר החשיפה לנגיף.
המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. 
ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. בדרך כלל, הפריחה מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. בהתחלה, הנגעים בעור נקודתיים ומרובים ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים. הפריחה מתחילה להחוויר ביום השלישי להופעתה ולכך מתלווה בדרך כלל שיפור בתחושת החולה.
הפריחה דומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב ומכאן שמה של המחלה. 
סיבוכים אפשריים של מחלת החצבת :
חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. 
כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח.
סיבוך מאוד נדיר (בין אחד לארבעה מקרים למיליון חולים), היכול להופיע מספר שנים לאחר הופעת החצבת, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים. 
הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל חמש, אצל מבוגרים מעל גיל 20 ובחולים עם דיכוי מערכת החיסון. 
אחד מכל 1,000 ילדים חולים עלול למות ממחלת החצבת.
מניעת תחלואה בחצבת:
הדרך הטובה והבטוחה ביותר למנוע תחלואה היא על ידי קבלה במועד של חיסון נגד המחלה.
החיסון הנו בטוח. יעילותו במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ-97% לאחר קבלת 2 מנות חיסון). 
במעט האנשים שחוסנו ויחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה להיות קלה ביחס למחלה באנשים שאינם מחוסנים.
החיסון מקנה הגנה החל משבועיים ממועד קבלת החיסון וממשיך להגן עשרות שנים לאחר קבלתו.
החיסון נגד מחלת החצבת מורכב מנגיף חי מוחלש הניתן בזריקה מתחת לעור כתרכיב משולב MMR / MMRV כנגד חצבת (Measles), חזרת (Mumps), אדמת (Rubella) ואבעבועות רוח (Varicella). 
לא ניתן להתחסן בישראל כנגד נגיף החצבת בלבד.
 החיסון ניתן כשגרה בשני מועדים: 
בגיל 12 חודשים
בכתה א'
חשיפה לחצבת
אצל אדם שאינו מחוסן ונחשף למחלת החצבת, חיסון לאחר החשיפה עשוי למנוע את המחלה או להקל בחומרתה. 
חיסון פעיל – ניתן בתוך 72 שעות מהחשיפה למחלה
חיסון סביל (אימונוגלובילין) – ניתן בתוך 6 ימים מהחשיפה למחלה לאנשים שאסור להם לקבל חיסון פעיל ו/או בסיכון גבוה למחלה. 
הצוות האפידמיולוגי של משרד הבריאות אחראי על איתור אנשים שנחשפו לחצבת והחלטה באיזה תרכיב לחסנם.
במקרה של חשיפה לחולה חצבת והתפתחות תסמינים כגון חום או פריחה, יש להתקשר לרופא המטפל כדי שהמרפאה תהיה ערוכה לקבלתם ללא חשיפה של מטופלים אחרים לנגיף. כמו כן, עם הגעה למיון, מלר"ד או טר"ם לאחר חשיפה לחולה חצבת, יש לעדכן בכך את הצוות, מיד עם ההגעה.

חצבת בישראל :
בשנות ה-50' חלו בחצבת בישראל אלפי חולים בכל שנה. 
מאז הכנסת החיסון בשנת 1967 חלה ירידה מתמדת במספר החולים, אך עדיין ישנן התפרצויות של המחלה, המתרחשות בעיקר באוכלוסיות שאינן מחסנות את ילדיהן וכתוצאה מייבוא מחו"ל. 
בעקבות שיעור כיסוי חיסוני גבוה במדינה, מקרים של חצבת צפויים בעיקר בקרב אנשים לא מחוסנים.
יחד עם זאת, לארץ מגיעים חולים שנדבקו בחו"ל ויכולים לגרום להתפרצויות של המחלה, למרות הכיסוי החיסוני הגבוה. 
החל מחודש מרץ 2018 ועד סוף פברואר 2019, כתוצאה מיבוא של המחלה על ידי מספר מצומצם של תיירים ומבקרים ולאחר מכן הפצה של המחלה בקרב אוכלוסייה לא מחוסנת, נדבקו מעל ל-3,600 אנשים בחצבת.
חיסון נגד מחלת החצבת :
החיסון נגד חצבת
החיסון נגד מחלת החצבת מורכב מנגיף חי מוחלש הניתן בזריקה מתחת לעור. 
החיסון ניתן כתרכיב משולב כנגד ארבע מחלות: חצבת (Measles), חזרת (Mumps), אדמת (Rubella) ואבעבועות רוח (Varicella) -יMMRV, או כתרכיב משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת - MMR.
לא ניתן להתחסן בישראל כנגד נגיף החצבת בלבד.


החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בשני מועדים: 
בגיל 12 חודשים 
בכתה א' 
משרד הבריאות ממליץ לכל מי שנולד משנת 1957 ואילך, ולא חלה בחצבת בעבר, להיות מחוסן בשתי מנות חיסון נגד חצבת במרווח זמן של ארבעה שבועות לפחות.
המלצה זו תקפה גם לפני נסיעה לחו"ל. 
תופעות לוואי אפשריות של החיסון :
בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון יתכנו תופעות לוואי שהן בדרך כלל קלות, אינן מסוכנות וחולפות.
תופעות לוואי מקומיות: אודם, נפיחות וכאבים באזור ההזרקה.
תופעות לוואי כלליות: לעיתים פריחה, ועליית חום 5 עד 12 ימים לאחר החיסון (המיוחס למרכיב החצבת).
בילדים, לעיתים רחוקות מופיעים פרכוסים עקב עליית חום. פרכוסים אלה אינם נחשבים מסוכנים ואינם גורמים לנזק נוירולוגי קבוע.
תגובה של רגישות חמורה מסוג אנפילקטי היא נדירה ביותר.
יעילות החיסון נגד חצבת :
יעילות החיסון במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ-97% לאחר קבלת שתי מנות). 
חיסון כנגד הנגיף הוא האמצעי היעיל ביותר הקיים כיום למניעת תחלואה במחלת החצבת.
במעט האנשים שחוסנו בשתי מנות חיסון ושיחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה להיות קלה יותר.
החיסון מקנה הגנה כשבועיים ממועד קבלת החיסון.
מי נחשב מחוסן נגד חצבת? 
מי שקיבל שתי מנות של החיסון, ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות, שניתנו אחרי גיל 12 חודשים.
מי שיש בידו תיעוד רפואי על מחלה בעבר, אשר אובחנה אבחון קליני ומעבדתי. 
יודגש כי אין המלצה לביצוע בדיקת כייל נוגדנים נגד חצבת לשם בירור מצב החיסון. 
מי צריך להתחסן נגד חצבת ?
ילדים
החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל בגיל 12 חודשים ובכיתה א' - סך הכל שתי מנות חיסון. 
חשוב לא לדחות את קבלת המנה הראשונה של החיסון.
מבוגרים
למבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף, מומלץ להשלים את קבלת החיסון. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זו מזו.
מטיילים הנוסעים לחו"ל 
מבוגרים שלא חלו בחצבת ולא קיבלו שתי מנות חיסון נגד חצבת: משרד הבריאות ממליץ להשלים את החיסון.
ההמלצה לא חלה על ילידי 1956 ומבוגרים יותר. 
ילדים בני שנה עד כיתה א': מומלץ לקבל שתי מנות חיסון בהפרש של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. המנה השנייה תחשב כתקפה גם אם ניתנה לפני גיל שש, בתנאי ששתי המנות ניתנו במרווח זמן של ארבעה שבועות או יותר מגיל שנה.
תינוקות בני ששה עד 11 חודשים: מומלץ לקבל מנה אחת של חיסון נגד חצבת. מנה זו לא תיספר בשגרת חיסוני הילד ויש לחזור על החיסון לאחר גיל שנה.
גם נוסעים לחו"ל שיכולים להתחסן רק מספר ימים לפני הנסיעה מומלץ להתחסן. אמנם חסינות נגד המחלה מתפתחת כעבור שבועיים מיום החיסון, אך קבלת החיסון מהווה ההגנה הטובה ביותר. מנה אחת מקנה חסינות של 95%.
במקרה של התפרצות, יכול משרד הבריאות לבצע שינויים ולהקדים את החיסון באוכלוסיות שחלו, בהתאם לחוות דעת מומחים.

שנת לידה והתחסנות נגד חצבת :
מי שנולדו בישראל לפני שנת 1957: נחשבים מחוסנים באופן טבעי ולכן אינם צריכים לקבל חיסון. 
מי שנולדו בישראל בין השנים 1957 עד 1977: נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי כנגד המחלה, למרות שחלקם הגדול מחוסן באופן טבעי (באותן שנים ניתן חיסון בעולם, אולם לא בישראל). לכן לנוסעים לחו"ל מומלץ להשלים את החיסון (מנה אחת או שני מנות, בהתאם לגיל ולמצב החיסון) על פי הנחיות משרד הבריאות.
מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילך: נחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות.


למי מומלץ לא לקבל חיסון נגד חצבת? 
אין לתת את החיסון במקרים הבאים:
כאשר ישנה מחלת חום חדה
כאשר הופיעה תגובה חמורה לאחר מנת חיסון קודמת
כאשר ידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרכיב (למשל neomycin)
לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור
לנשים בהריון.

היכן מתחסנים נגד חצבת?
המלצות התחסנות נגד חצבת לפי קבוצת גיל, מצב חיסוני וחשיפה למחלה >
תינוקות בגיל ששה עד 11 חודשים יקבלו חיסון בתרכיב MMR ללא תשלום בתחנת טיפת חלב, ובהצגת כרטיס טיסה בלבד.
רשימת תחנות טיפת חלב >
ילדים בגיל 12 חודשים ועד חמש שנים, שכבר קיבלו מנה אחת בגיל שנה, יקבלו את המנה השנייה ללא תשלום בתחנת טיפת חלב.
רשימת תחנות טיפת חלב >
ילדים בכיתות א' עד ט', שטרם חוסנו בשתי מנות, יכולים להשלים את החיסון במסגרת שירותי הבריאות לתלמיד, ללא תשלום.
בני נוער בכיתות י' עד יב', שטרם חוסנו בשתי מנות, יכולים להשלים את החיסון במרפאות החיסונים של לשכות הבריאות, ללא תשלום.
רשימת מרפאות חיסונים >
בני 18 שנים ומעלה, יוכלו לקבל חיסון במרפאות המטיילים (גם אם אינם נוסעים לחו"ל). 
החיסון ניתן בתשלום כמפורט במחירון החיסונים במרפאות החיסוניםמסמך pdf בלשכות הבריאות. 
ההחלטה לגבי מתן תרכיב MMR או MMRV תבוצע לפי שיקול דעת של הצוות המקצועי במרפאה.
כמוסות רכות המכילות קואנזים Q-10 בריכוז של 60 מ"ג לכמוסה.


ויטמין C פלוריש ,