משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

סיאטיקה - מהי , תסמינים , סיבות , טיפול .

סיאטיקה הינו כאב גב מקרין לרגל לכל אורך מסלולו של העצב הסיאטי. העצב הסיאטי מהווה למעשה את העצב הארוך ביותר בגוף שתחילתו בחוט השדרה והמשכו באזור הישבן, הירכיים והרגל. הכאב אשר מתעורר בעקבות הסיאטיקה עשוי לרמוז על פגיעה בעצב כגון פריצת דיסק או בלט דיסק דיפוזי (המוכר גם כפריצת דיסק צווארי ומתייחס אל פגיעה באזור הצוואר, בשכבה הבין חולייתית בעמוד השדרה).
תסמיני הסיאטיקה באים לידי ביטוי בתחושות של אי נוחות וכאבים המתחילים בחוליות המותניות ומוקרנים בהמשך אל מורד הרגליים. הכאבים עשויים להיות בדרגות חומרה שונות ולהימשך בין שבועות ספורים לחודשים. מרבית מקרב המתלוננים מדווחים על אי נוחות לכל אורכו של המסלול העצבי החל מהגב התחתון, דרך הישבן והירכיים, ובמקרים מסוימים עד לשריר הסובכים.


הסיבות להופעת הסיאטיקה?
הכאב הסיאטי עשוי להיות מוחמר במהלך התעטשות או שיעול, ולרוב מערב את אחת הגפיים בלבד ולא את שתיהן. בנוסף אל אותם כאבים בגב תחתון המוקרנים אל מורד הרגליים, עלולות להיווצר גם תחושת נימול וחולשת שרירים ברגל המעורבת, ולעתים אף אי שליטה על סוגרים. מצב זה מרמז על סיבוך ודורש התערבות רפואית באופן מיידי.
 סיאטיקה נגרמת לרוב מפריצת דיסק בעקבות קרע בדיסק הבין חולייתי שמוביל לדליפתו של הסחוס וללחץ על העצבים. הסיאטיקה עלולה להיגרם גם מהיצרות תעלת חוט השדרה, כמו גם בעקבות נוקשותו של שריר הפיריפורמיס המחבר בין עצם הירך לעמוד השדרה בחלקו התחתון, או במצב שבו אחת החוליות איננה במיקומה האנטומי, דבר המוביל ללחץ על העצבים.
 סיבות נוספות הן טראומה בעקבות נפילה או תאונת דרכים, וכן בעיה בעצמות, בעיה במפרקים או גידול הלוחצים על שורשי העצבים וגורמים לכאב הסיאטי.
דרכי הטיפול בסיאטיקה
מרבית האנשים הסובלים מכאבים בעקבות סיאטיקה יכולים להקל על הכאבים באמצעים ביתיים כגון תרופות להקלה על הכאב ללא מרשם רופא, תרגילי מתיחה, קומפרסים קרים וכדומה. בנסיבות בהן מדובר בכאבים עזים תינתנה תרופות במרשם רופא המשולבות בתרופות נוגדות דלקת ותרופות להרפיית שרירים.
 במצבים של כאב כרוני ובלתי חולף, ייתכן כי הטיפול יכלול תרופות ממשפחת האופיאטים, תרופות אנטי אפילפטיות, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוספות שהוכיחו את יעילותן במחלות כאב אחרות שמלוות בתסמינים דומים. במקרים של הפרעות מבניות ופריצות דיסק, לפיזיותרפיה ישנו תפקיד מרכזי בתהליך ההחלמה. הפיזיותרפיה מסייעת בעיקר לטווח הארוך ומעניקה הקלה משמעותית בכאב ובכך משפרת את איכות החיים.
 יחד עם זאת, במצבים של לחץ גבוה על חוט השדרה עם תסמינים נוירולוגים מסוימים כגון אי יצבות בהליכה, תחושת נימול או חולשה בגפיים, תישקל התערבות כירורגית לשחרור העצב או חוט השדרה.

 
ג'ארו דופילוס


מולטי ויטמין + Q10