קו אנזים Q10 


כללי
קו אנזים Q10 הינו חומר דמוי ויטמין המשתייך לקבוצת תרכובות המכונה יוביקווינונים (Ubiquinones) אשר מקורם במילה הלטינית Ubiquitas שפירושה "מצוי בכל מקום". ואכן כך, קו אנזים Q10 מצוי כמעט בכל תא בגוף ובריכוזים גבוהים באיברים אשר דורשים כמויות מוגברות של אנרגיה כגון הלב, המוח, הכבד, הכליות והלבלב. קו אנזים Q10 הינו נוֹגד חִמצון חזק, מסיס בשומן המיוצר כמעט בכל תא בגוף ומשמש כזרז בתהליכי חילוף החומרים בתא. תפקידיו העיקריים כוללים הפקת אנרגיה (הפקת מולקולות ATP בתהליך הנשימה התאית (מעגל קרבס)) מפחמימות ושומנים והגנה על מעטפת התאים וחומצות גרעין (DNA) בפני נזקים חמצוניים הנוצרים מרדיקלים חופשיים. עיקר חשיבותו של קו אנזים Q10 הינה בשמירה על תפקוד תקין של מערכת הלב וכלי הדם אך נמצא כי הוא חיוני גם לפעילות תקינה של מערכת העצבים והמערכת החיסונית.

 מקורות תזונתיים לקו אנזים Q10:
קו אנזים Q10 מיוצר בתאי הגוף אך גם מגיע ממקורות תזונתיים בכמויות מועטות. להלן כמה מזונות אשר קיים בהם ריכוז גבוה יחסית של קו אנזים Q10 :
מקורות מן הצומח: פולי סויה, ברוקולי, תרד, אגוזים, דגנים מלאים ושמן קנולה.
מקורות מן החי: בשר (איברים פנימיים) ודגים (סלמון, מקרל, סרדינים).
 
תפקידיו של קו אנזים Q10:
חיוני לתהליך הפקת מולקולות אנרגיה (ATP) בתהליך הנשימה התאית (מעגל קרבס). קו אנזים Q10 משמש כזרז לאנזימים ואלקטרונים המשתתפים בתהליכים של חילוף חומרים בתאים.
נוֹגד חִמצון חזק המגן על מעטפת תאי הגוף וחומצות גרעין (DNA) בפני נזקים חמצוניים הנוצרים מרדיקלים חופשיים.
מונע חמצון של שומנים וכולסטרול ומפחית את רמתם בדם.
מגן על רקמות הגוף בפני תהליכי הזדקנות.
מסייע לחיזוק המערכת החיסונית על ידי השפעה על תאי הדם הלבנים.
 

תכונות נוספות של קו אנזים Q10:
טיגון של מזונות המכילים קו אנזים Q10 הורס כ- 14-32% מהתרכובת.
חלק גדול מקו אנזים Q10 נהרס במזונות מעובדים אשר עוברים תהליכי שימור, הקפאה ואחסון.
הצריכה הממוצעת של קו אנזים Q10 מהמזון נעה בין 3-5 מ"ג, כמות אשר אינה בעלת השפעה טיפולית.
ספיגה והפרשה של קו אנזים Q10:
תהליך הספיגה של קו אנזים Q10 מתבצע במעי הדק בנוכחות שומנים. לאחר ספיגתו מועברת התרכובת באמצעות כילומיקרונים (רכיבים אשר תפקידם להוביל שומנים מהמעיים דרך זרם הדם אל הכבד) אל הכבד. מהכבד מועבר הויטמין אל תוך חלבונים שומניים (ליפופרוטאינים) וכך נישא אל רקמות הגוף השונות. תהליך ייצורו של קו אנזים Q10 נעשה בעיקר בכבד אך גם בתאי הגוף השונים ותלוי בנוכחות משפחת ויטמיני B ויטמין C, חומצת האמינו טירוזין ומספר מינרלי קורט.
בנוסף, ספיגתו של קו אנזים Q10 ממזונות הינה מועטה ואינה בעלת השפעה טיפולית ולכן בעת מחסור קיים צורך בנטילת תוסף תזונה המכיל את התרכובת.
כמותו הכוללת של קו אנזים Q10 בגוף מוערכת בכ- 0.5-1.5 גרם והוא מצוי בריכוזים גבוהים בעיקר באיברים כגון לב, כבד, מוח, כליות ולבלב בהם נדרשות רמות אנרגיה גבוהות.

 גורמים לחוסר בקו אנזים Q10:
תזונה לקויה – תפריט תזונתי לא מאוזן המכיל בעיקר מזונות מעובדים או תת תזונה עלולים לגרום לחוסר בקו אנזים Q10. בנוסף, קו אנזים Q10 נהרס במזונות מטוגנים.
חסר בויטמינים – מחסור בויטמיני B, ויטמין C ומינרלי קורט גורם לייצור מופחת של קו אנזים Q10 בכבד.
מחלות שונות – נמצא כי קיימות רמות נמוכות של קו אנזים Q10 אצל אנשים אשר לוקים במחלות כגון מחלות לב, איידס, סוכרת וסרטן, כנראה בשל דרישה מוגברת של הרקמות לתרכובת במצבים אלו.
פעילות גופנית מאומצת – ביצוע פעילות גופנית מאומצת לאורך זמן עלול לגרום לניצול מוגבר של קו אנזים Q10 ולחוסר בו.
תרופות – תרופות שונות כגון סטטינים (המשמשים לטיפול ברמות שומנים וכולסטרול גבוהות בדם) או טיפולים בכימותרפיה פוגעים בייצור של קו אנזים Q10 וגורמים לחוסר בו.
גיל – ספיגתו וייצורו של קו אנזים Q10 יורד ככל שמתבגרים.
סטרס – רמות סטרס גבוהות גורמות לעקה חמצונית וכתוצאה לניצול מוגבר של קו אנזים Q10 ולחוסר בו.
 הפרעות ותסמינים הנגרמים עקב חוסר בקו אנזים Q10:
התסמינים העיקריים של חוסר בקו אנזים Q10 הינם עייפות, חולשת שרירים וכאבי שרירים.
בנוסף, חוסר בקו אנזים Q10 עלול להחריף מחלות כרוניות שונות ובעיקר מחלות לב וכלי דם, סוכרת ומחלות כליה.
 
עודף של קו אנזים Q10 (רעילות):
לא ידוע על רעילות במתן תוסף של קו אנזים Q10. עם זאת, במקרים מסוימים נמצא כי מינונים של 600-1200 מ"ג עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות המתבטאות בהפרעות שונות במערכת העיכול כגון אי נוחות, שלשולים, הקאות, בחילות וחוסר תיאבון. במקרים נדירים גם נצפתה פריחה בעור.
במרבית המקרים בהם דווחו תופעות לוואי נלקח המינון היומי בפעם אחת במהלך היום. לכן, מומלץ בכל מקרה של נטילת תוסף קו אנזים Q10 לחלק את המינון היומי הנדרש למספר מנות במהלך היום על מנת למנוע תופעות לוואי אפשריות.
מינון יומי מומלץ של קו אנזים Q10 לפי ה-(RDA (RECOMMENDED DAILY ALLOWANCE:
לא קיים מינון יומי מומלץ של קו אנזים Q10 לפי ה- RDA.
מינון יומי מומלץ של קו אנזים Q10 לפי ה-(ODA (OPTIMAL DAILY ALLOWANCE:
לא קיים מינון יומי מומלץ של קו אנזים Q10 לפי ה- ODA.

טווח מינון לטיפול בחוסר קו אנזים Q10:
קו אנזים Q10 משמש כתוסף תזונה בעיקר במחלות לב וכלי דם (כגון אי ספיקת לב, תעוקת חזה, יתר לחץ דם ועוד).
בנוסף, הוא נמצא כיעיל בטיפול במחלות של המערכת העצבית (כגון פרקינסון), סוכרת, מיגרנות, פוריות הגבר, בעיות חניכיים, תסמונת העייפות הכרונית ופיברומיאלגיה.
חשיבותו של קו אנזים Q10 קיימת גם במניעת נזקים לשרירים הנגרמים עקב שימוש בסטטינים (תרופות לטיפול ברמות גבוהות של שומנים וכולסטרול בדם), מניעת נזקים חמצוניים הנגרמים עקב טיפולים כימותרפיים בסרטן ובהמרצה חיסונית בטיפול באיידס. כמו כן, תוסף של קו אנזים Q10 מסייע להגברת עמידות לאימונים גופניים אצל ספורטאים.
במחקרים שנעשו על תוסף של קו אנזים Q10 נבדקו מינונים שונים הנעים בטווח של 100-2000 מ"ג ביום. עם זאת, עדיין לא נקבעו טווחי מינון טיפוליים לבעיות רפואיות שונות עקב מחסור במחקרים.
במרבית המקרים המינון המומלץ נע בין 60-300 מ"ג ביום.
בנוסף, מומלץ שלא ליטול תוסף של קו אנזים Q10 לפני השינה משום שהוא מעלה רמות אנרגיה ועלול לפגום באיכות השינה.

 תגובות הדדיות- השפּעת גומלין (אינטראקציות) חיוביות עם קו אנזים Q10:
ויטמין B6 – רמות תקינות של ויטמין B6 חיוניות להפיכת חומצת אמינו טירוזין לקו אנזים Q10. בנוסף, השניים פועלים יחדיו כנוגדי חמצון יעילים המאטים תהליכי הזדקנות, מסייעים לשיפור תפקודים קרדיווסקולאריים (הקשורים ללב וכלי דם), לטיפול במחלות קרדיווסקולאריות ולשיפור תפקודי מערכת החיסון (עלייה ברמות תאי הדם הלבנים, נוגדנים וגורמים נוספים הקשורים למערכת החיסון)1,2.
ל-קרניטין – ל-קרניטין הינה חומצה אמינית אשר תפקידה לשאת חומצות שומן אל תוך התא לצורך יצירת אנרגיה. חומצה אמינית זו משמשת ספורטאים לשיפור ייצור אנרגיה בשרירים ומסייעת בטיפול בבעיות לב (לדוגמא אצל אנשים הסובלים מתעוקת חזה או אנשים שעברו התקף לב). שילוב של קו אנזים Q10 וחומצת אמינו ל- קרניטין עשוי להגביר את היעילות של השניים ולגרום להשפעה חיובית על בריאות הלב. יחד עם זאת, עדיין לא קיימים מספיק מחקרים בנושא3-4.
ויטמין E – קו אנזים Q10 וויטמין E עובדים בשילוב למניעת נזקים חמצוניים ולמניעת חמצון שומנים1,5.
צמח המרפא ג'ינקו דו אונתי (Ginkgo biloba) – שילוב של קו אנזים Q10 בעת טיפול בצמח המרפא ג'ינקו דו אונתי עשוי לסייע בשיפור תסמינים של פיברומיאלגיה. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשש זאת6.
סטטינים – קבוצת הסטטינים הינה קבוצת תרופות אשר משמשת להורדת רמות שומנים וכולסטרול בדם על ידי חסימה של אנזים (HMG-CoA Reductase) המצוי בכבד ודרוש לייצור כולסטרול. אנזים זה הכרחי גם לייצור של קו אנזים  Q10 ולכן בעת נטילת תרופות אלו נפגע הייצור של קו אנזים Q10 בכבד. בנוסף, ידוע כי קיימות תופעות לוואי שונות (כגון כאבי שרירים, פגיעה בשריר הלב ובפעילותו, ירידה בכושר הגופני ורעילות כבדית) המקושרות לנטילת סטטינים ואופייניות גם למחסור בקו אנזים Q10 (חשוב לציין כי על פי המחקרים סטטינים המסיסים בשומן גורמים לרעילות גבוהה יותר מאלו המסיסים במים). שילוב של תוסף קו אנזים Q10 בעת טיפול בסטטינים עשוי למנוע את התסמינים או לשפר אותם, להעלות רמות של קו אנזים Q10 בתאי הגוף ולהגן על שריר הלב מפני רעילות. עם זאת, קיימים מחקרים סותרים בנושא7-10. 
דוגמא לתרופות ממשפחת הסטטיניםSimvastatin (Simvacor,Simvaxon)  ו-Atorvastatin (Lipitor).
חוסמי בטא – נטילת תרופות חוסמות בטא כגון Atenolol (Normiten, Normalol), Bisoprolol (Cardiloc) ו-Carvedilol (Carvedexxon, Dimitone) המשמשות בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם עלולה לגרום לירידה ברמות קו אנזים Q10 ולתופעות לוואי שונות (כגון עייפות, קושי בנשימה ועוד). תרופות מסוג זה חוסמות אנזימים שונים אשר הכרחיים לשריר הלב ותלויים בנוכחות קו אנזים Q10. נטילה של תוסף קו אנזים Q10 עשויה לשפר את תופעות הלוואי ולסייע להפחתת לחץ הדם ולשמירה על שריר הלב11.
פנותיאזינים – נטילת תרופות ממשפחת הפנותיאזינים כגון Perphenazine (Perphenan) ו-Thioridazine (Ridazine) המשמשות לטיפול בהפרעות פסיכוטיות עלולה לגרום להפרעות בשריר הלב. נטילה של קו אנזים Q10 בשילוב עם התרופות עשויה למנוע את הנזקים הללו12.
כימותרפיה – נטילת תרופות כימותרפיות ממשפחת ה Anthracyclines כגון  Doxorubicin (Doxil) ו-Daunorubicine (Cerubidine) גורמת לעקה חמצונית הפוגעת בשריר הלב, לירידה ברמות קו אנזים Q10 ולהפחתה בייצורו ובייצור אנזימים תוך תאיים התלויים בנוכחותו. נטילה של תוסף קו אנזים Q10 לפני, במהלך ואחרי טיפולים כימותרפיים עשויה לשפר את תופעות הלוואי של התרופה ולהגן על שריר הלב מפני רעילות. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשש זאת13-15.
סולפניל אוריאה – תסמינים הכוללים רמות נמוכות של קו אנזים Q10, עקה חמצונית ויתר לחץ דם נפוצים אצל אנשים אשר סובלים מסוכרת מסוג 2. כמו כן, נטילת תרופות ממשפחת סולפניל אוריאה כגוןGlibenclamide (Gluben, Glibetic)  ו-Glipizide (Gluco-rite) המשמשות לטיפול בסוכרת מסוג 2 עלולה לגרום לירידה ברמות קו אנזים Q10. לכן, בעת טיפול בתרופות אלו מומלץ ליטול תוסף של קו אנזים Q10 אשר עשוי להעלות רמות של קו אנזים Q10 בדם, לשפר את השליטה ברמות הגלוקוז בדם ולהפחית יתר לחץ דם. יחד עם זאת, חשוב לבצע מעקב וניטור אחר רמות סוכר בדם ולחץ דם16.
 תגובות הדדיות- השפּעת גומלין (אינטראקציות) שליליות עם קו אנזים Q10:
סטטינים – קבוצת הסטטינים הינה קבוצת תרופות אשר משמשת להורדת רמות שומנים וכולסטרול בדם על ידי חסימה של אנזים (HMG-CoA Reductase) המצוי בכבד ודרוש לייצור כולסטרול. אנזים זה הכרחי גם לייצור של קו אנזים  Q10 ולכן בעת נטילת תרופות אלו נפגע הייצור של קו אנזים Q10 בכבד. בנוסף, ידוע כי קיימות תופעות לוואי שונות (כגון כאבי שרירים, פגיעה בשריר הלב ובפעילותו, ירידה בכושר הגופני ורעילות כבדית) המקושרות לנטילת סטטינים ואופייניות גם למחסור בקו אנזים Q10 (חשוב לציין כי על פי המחקרים סטטינים המסיסים בשומן גורמים לרעילות גבוהה יותר מאלו המסיסים במים). שילוב של תוסף קו אנזים Q10 בעת טיפול בסטטינים עשוי למנוע את התסמינים או לשפר אותם, להעלות רמות של קו אנזים Q10 בתאי הגוף ולהגן על שריר הלב מפני רעילות. עם זאת, קיימים מחקרים סותרים בנושא7-10. 
דוגמא לתרופות ממשפחת הסטטינים: Simvastatin (Simvacor, Simvaxon), Pravastatin (Lipidal) ו-Atorvastatin (Lipitor).
קומדין – נטילת תוסף של קו אנזים Q10 עלולה להפריע לפעילות של התרופה Warfarin (Coumadin) המשמשת לדילול דם (הפחתת קרישת טסיות הדם) קוא אנזים Q10 דומה מבחינה מבנית לויטמין K ועשוי לנגוד את פעילות התרופה. בכל מקרה מומלץ לבצע מעקב וניטור אחר רמות הקרישה בדם בעת שילוב של השניים17-18.
חוסמי בטא – נטילת תרופות חוסמות בטא כגון Atenolol (Normiten, Normalol) ,Bisoprolol (Cardiloc) ו-(Carvedilol (Carvedexxon, Dimitone המשמשות בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם עלולה לגרום לירידה ברמות קו אנזים Q10 ולתופעות לוואי שונות (כגון עייפות, קושי בנשימה ועוד). תרופות מסוג זה חוסמות אנזימים שונים אשר הכרחיים לשריר הלב ותלויים בנוכחות קו אנזים Q10 נטילה של תוסף קו אנזים Q10 עשויה לשפר את תופעות הלוואי ולסייע להפחתת לחץ הדם ולשמירה על שריר הלב11.
כימותרפיה – נטילת תרופות כימותרפיות כגוןDoxorubicin (Doxil)   גורמת לעקה חמצונית הפוגעת בשריר הלב, לירידה ברמות קו אנזים Q10 ולהפחתה בייצורו ובייצור אנזימים תוך תאיים התלויים בנוכחותו. נטילה של תוסף קו אנזים Q10 לפני, במהלך ואחרי טיפולים כימותרפיים עשויה לשפר את תופעות הלוואי של התרופה ולהגן על שריר הלב מפני רעילות. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשש זאת13-15.
סולפניל אוריאה – תסמינים הכוללים רמות נמוכות של קו אנזים Q10, עקה חמצונית ויתר לחץ דם נפוצים אצל אנשים אשר סובלים מסוכרת מסוג 2. כמו כן, נטילת תרופות ממשפחת סולפניל אוריאה כגוןGlibenclamide (Gluben, Glibetic)  ו-Glipizide (Gluco-rite) המשמשות לטיפול בסוכרת מסוג 2 עלולה לגרום לירידה ברמות קו אנזים Q10. לכן, בעת טיפול בתרופות אלו מומלץ ליטול תוסף של קו אנזים Q10 אשר עשוי להעלות רמות של קו אנזים Q10 בדם, לשפר את השליטה ברמות הגלוקוז בדם ולהפחית יתר לחץ דם. יחד עם זאת, חשוב לבצע מעקב וניטור אחר רמות סוכר בדם ולחץ דם16.
 
התוויות נגד לשימוש בקו אנזים Q10:
לא קיימות התוויות נגד לשימוש בקו אנזים Q10 אך מומלץ לנקוט באמצעי זהירות במתן תוסף זה אצל אנשים אשר נוטלים קומדין משום שעלול להפחית את יעילות התרופה וכן אצל אנשים הסובלים מהפרעות בכבד, משום שעלול להעלות רמות של אנזימי כבד.
בנוסף, קיים מחסור במחקרים על תוסף של קו אנזים Q10 בעת הריון והנקה ולכן, גם במצבים אלו מומלץ שלא ליטול תוסף.
מקורות :


 
סופהרב AOX ליקוריץ. מדובר בפטנט ייחודי של תמצית שורש ליקוריץ AOX המספק תכולה גבוהה במיוחד של פוליפנולים. יתרונות ליקוריץ AOX: פטנט ליקוריץ AOX מבוסס ע


l- arginin solgar , מניעת מצבי אין-אונות וחוסר פוריות בגברים.