משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

נדודי שינה או אינסומניה

 
נדודי שינה או אינסומניה
מחקרים מראים שכל אחד סבל בעברו או יסבול במהלך חייו מנדודי שינה. מה מדיר שינה מעינינו ומביא אותנו למצב של חוסר שינה וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה? על כך בכתבה שלפניכם

 

כמה פעמים קרה לכם שהתהפכתם אינספור פעמים לימין, לשמאל, על הבטן, על הגב, ועדיין לא נרדמתם? מחקרים מעריכים שבעידן שלנו כ- 95% מהאוכלוסייה סובלים מנדודי שינה בשלב כלשהו בחייהם. עדות אחת לכך היא רבבות האתרים המוקדשים לנדודי שינה ברחבי הרשת בחיפוש המונח "נדודי שינה", רק לשם הדגמה,  בגוגל מתקבלות כ-17 וחצי מיליון תוצאות עבור המונח. 
 

 

 

נדודי שינה 
, או באנגלית – 
אינסומניה (Insomnia)
 מוגדרים כתחושה אישית או תלונה על אודות שינה בלתי מספקת, שמלווה בקושי להירדם, ביקיצה במהלך הלילה וקושי בהירדמות לאחר מכן, יקיצה מוקדמת מדי בבוקר או שינה שנחווית כלא איכותית. אבל גם זה לא מספיק כדי להכריז שאדם סובל מנדודי שינה – כדי להגדיר את המצב כבעיה דרוש שהמצב יגרום מצוקה או סבל לאדם המתלונן, או שאותו אדם יחוש שתפקודו היומיומי נפגע כתוצאה מהיעדר שינה ראויה. הפרעות שינה יכולות להתבטא בצורות רבות – קושי להירדם, שינה לא עמוקה, קושי ביקיצה, יקיצות במשך הלילה, סיוטי לילה, הליכה תוך כדי שינה, נחירה ועוד.

בני אדם זקוקים ל-7.5 שעות שינה בממוצע. אצל בן אדם בוגר הן מרוכזות בעיקר בלילה. תינוק זקוק ליותר שעות שינה אך הן נפרסות על פני כל היממה לפרקי זמן שונים. אצל קשישים חוזר דפוס פריסת השינה על פני כל היממה, ואם מביאים בחשבון רק את שעות השינה שלהם בלילה, קל לטעות ולחשוב שהם זקוקים לפחות שינה, אך לא כך הדבר. 

 

 

האם אפשר להכריז עליכם כסובלים מנדודי שינה?

לא כל כך מהר. רופאים מבדילים בין שלושה סוגים של נדודי שינה:  

 1. בעיות או הפרעות שינה זמניות שחולפות ואורכות כמה ימים בודדים.  
 2. הפרעות שינה שנמשכות קצת יותר זמן (עד שלושה שבועות) מוגדרות כ"נדודי שינה קצרי מועד". הפרעות השינה אלו מופיעות בדרך כלל כתוצאה מלחץ נפשי או שינוי בחיים, למשל מותו של מישהו אהוב, פציעה, פיטורים, בחינות במהלך לימודים, מתיחות בין אישית ואפילו שינויים קיצוניים במזג האוויר. עם ההסתגלות של האדם לאותו שינוי, בדרך כלל נעלמים נדודי השינה האלה זה ואין צורך בטיפול.  
 3. נדודי שינה מוגדרים ככרוניים אם הם מתארכים מעבר למספר שבועות. אם האדם מדווח על תחושת סבל כתוצאה מהקושי להירדם, או על אי יכולת לישון באופן רצוף ומרענן במשך לפחות 3 לילות בשבוע לתקופה של חודש או יותר, הרי שהוא באופן רשמי סובל מנדודי שינה כרוניים.  בנדודי שינה כרוניים מטפלים בשילוב של תרופות שינה – בין אם במרשם ובין תרופות מדף, וטיפול התנהגותי.

אז האם באמת כדאי לדחות את השינה לקבר?

"נישן בקבר" אומר הביטוי העממי, אבל מחקרים מצאו ששינה לא מספיקה קשורה למחלות שונות. האיגוד האמריקאי למלחמה בסוכרת מצא שנדודי שינה מעלים את הסיכון לחלות בסוכרת. מאמרים בעיתונים מדעיים כמו ה-Science Daily  מצאו קשר בין נדודי שינה והשמנת יתר, וחוקרים אחרים מצאו בעיות בוויסות הטמפרטורה בגוף נטייה לדלקות ועוד. חוקרים במכון וולטר ריד בארצות הברית גילו שהיעדר שינה נאותה במשך הלילה מקשה למחרת היום על קבלת החלטות שקשורות לדילמות אישיות מוסריות. כלומר, אם אתם לא רוצים להיות שמנים, סוכרתיים, קופאים מקור, מתים מחום, מודלקים וחסרי מוסר עליכם להקפיד על מספיק שעות שינה בלילה.
 

לסיכום: טיפים לשינה טובה

 • הקפידו על סדר יום קבוע ומחזור שינה מסודר ככל האפשר: היכנסו למיטה בשעה קבועה, למספר שעות שינה קבועות, והקיצו בשעה דומה.
 • מדיטציה, יוגה או כל שיטת הרפיה אחרות יכולות להרגיע את הגוף והנפש ולתרום לשינה עמוקה.
 • אווירה רגועה בחדר מאוורר תורמת רבות לאיכות השינה. 
 • שיכבו לישון רק כשעייפים ואל תאריכו את השהות במיטה לפני ההירדמות. זהו עקרון ה"שליטה בגירויים" שמטרתו להחליף אצלנו בראש את החיבור של חדר המיטות עם לילה מתיש נוסף ללא שינה. 
 • כדאי להימנע מנמנום בשעות היום – איכות שנת הלילה של אנשים שלא ישנים בצהריים גבוהה יותר.
 • חשוב שהמזרון והכרית יהיו נוחים.
 • אם לא מצליחים להירדם או אם מתעוררים ולא מצליחים לחזור לישון, כדאי לצאת קצת מהמיטה ולחזור אליה רק כשעייפים.
 • כדאי להימנע מארוחות כבדות לפני השינה, כמו גם מקפאין, אלכוהול או סיגריות. 
 • קחו תרופה להקלה על בעיות שינה זמניות. אם כל זה לא עוזר, ונדודי השינה שלכם נמשכים יותר משלושה חודשים, פנו לרופא או נוירולוג שיאבחן את הבעיה שלכם, ישלח אתכם למכון שינה ויציע לכם טיפול רפואי והתנהגותי מתאים. 
  לילה טוב.
 • לא מצליחים להירדם? טיפים לשינה טובה.
 • הלילה הגיע, אתם עייפים ומנסים להירדם אבל ללא הצלחה. נשמע לכם מוכר? מסקר שערך ארגון הבריאות העולמי (WHO) בישראל עולה כי כ-30% מהישראלים סובלים מבעיות שינה. אז אם גם אתם סובלים מנדודי שינה, כל הטיפים שיעזרו לכם לישון טוב מידי לילה

   

  שינה טובה היא לא רק הנאה, אלא צורך חיוני לגוף וכן צורך נפשי המקנה תחושת שלווה וביטחון. חוסר שינה יכול לגרום לחוסר ריכוז ורגישות למחלות, לכן אם אתם מתעוררים פעמים רבות בלילה או שאינכם מצליחים להירדם באופן קבוע, כדאי שתכירו בבעיה ותטפלו בה לפני שתפגעו בבריאות שלכם.

    
   

  בזמן שישנתם: מה בעצם מתרחש בזמן השינה?

  השינה היא מנוחה לגוף ולנפש והיא צורך בסיסי של הגוף. לשינה תקינה יש יתרונות חשובים:

   

 • למידה: המידע שנקלט במהלך היום עובר במהלך השינה עיבוד והטמעה
 • תחושת מרגוע: בזמן השינה עולים קונפליקטים וזכרונות שהדחקתם במהלך שעות הערות. התהליך תקין לבריאות הנפשית ולתחושת רוגע.
 • שיפור הזיכרון: המידע במוח עובר במהלך השינה ארגון וסידור וזכרונות רבים נשמרים במוח.
 • מנוחה, ניקיון והתחדשות: ההרפייה של השרירים מאפשרת לגוף לנוח, להתחדש ולגדול. בנוסף, במהלך השינה הגוף מתנקה מחומצות ורעלנים שיכולים להזיק לו.
 •  תישנו על זה: טיפים לשינה טובה ובריאה

  ניתן לטפל בבעיות השינה באמצעות פתרונות טבעיים ויעילים: 
   

  לכו לישון מוקדם: גוף האדם מותאם לשינה בלילה ופעילות ביום, לכן חשוב לישון בשעות הלילה. גם אם אתם רגילים ללכת לישון בשעות מאוחרות, תנו לגוף שלכם הזדמנות להתאזן ונסו לישון מוקדם לעיתים קרובות.
   

  החשיכו את חדר השינה וצרו סביבה שקטה ומרגיעה: מחקרים מראים כי המערכת ההורמונלית של הגוף מתאימה את עצמה לאור ולחושך, כך שחשיפה לחושך מאפשרת לגוף להיכנס למצב שינה בצורה טבעית ויעילה. בנוסף, שקט חשוב לשינה ואם אתם סובלים מרעשים שעושים בני הבית או השכנים, תוכלו להשתמש באטמי אוזניים מסיליקון שימנעו מהרעשים להפריע לשנתכם.

   

  הקשיבו לגוף שלכם: אם אתם עייפים בשעות הערב הימנעו מצריכת קפה או משקאות אנרגיה שיכולים להרוס את כל שנת הלילה. הקשיבו לגוף שלכם, גם אם מידי פעם הוא מאותת לכם ללכת בשעה מוקדמת, הקשיבו לאיתותים ותעניקו לעצמכם שנת לילה טובה.

   

  תנו לגוף שלכם להירגע: מקלחת לפני השינה יכולה לסייע לכם להתנקות מהיום שעבר ולהתארגן לשנת לילה מושלמת. 


  טבליות טבעיות לשינה רצופה:   טבליות Tonight נמכרות ללא מרשם רופא, ומיועדות כעזר לשינה לבני נוער ומבוגרים מגיל 12 ומעלה. התרופה מכילה חומר פעיל אנטי-היסטמיני, וטבלייה אחת או אפילו חצי טבלייה, כ-30 דקות לפני השינה, תעזור לכם להמשיך לישון ברציפות עד הבוקר. Tonight אינה ממכרת ובטוחה לשימוש עד שבועיים רצופים (לתקופות ארוכות יותר דרוש אישור רופא).

   

prelox


l- arginin solgar , מניעת מצבי אין-אונות וחוסר פוריות בגברים.