משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

כאבים

 

כאבים

מצבים גופניים רבים, כמו גם מחלות שונות גורמים לכאבים. הכאבים הם על פי רוב רק סימפטום המיועד להפנות את תשומת הלב שלנו לבעיה (כאב ראש - על מנת לנוח או לשתות מים, כאב מחתך - על מנת להתרחק מגורם הפציעה, כאב מתיחת שרירים - על מנת להפסיק תנועות לא בריאות, כאב כוויה - על מנת שנתרחק מייד ממקור החום וכדומה). בחיי היומיום, כאבים רבים משלבים בתוכם גם את הסימפטום אבל גם את הבעיה עצמה מאחר והם נגרמים על ידי בעיות בנאליות שאינן מחייבות טיפול מלבד טיפול כנגד כאבים. בכל מקרה, כאבים עזים או כאבים הנמשכים למעלה ממספר ימים מחייבים פניה לבדיקת רופא על מנת לשלול מחלה של ממש. ...


מה הבעיה?
מצבים גופניים רבים, כמו גם מחלות שונות גורמים לכאבים. הכאבים הם על פי רוב רק סימפטום המיועד להפנות את תשומת הלב שלנו לבעיה (כאב מחתך - על מנת להתרחק מגורם הפציעה, כאב מתיחת שרירים - על מנת להפסיק תנועות לא בריאות, כאב כוויה - על מנת שנתרחק מייד ממקור החום וכדומה). בחיי היומיום, כאבים רבים משלבים בתוכם גם את הסימפטום אבל גם את הבעיה עצמה מאחר והם נגרמים על ידי בעיות בנאליות שאינן מחייבות טיפול מלבד טיפול כנגד כאבים. בכל מקרה, כאבים עזים או כאבים הנמשכים למעלה ממספר ימים מחייבים פניה לבדיקת רופא על מנת לשלול מחלה של ממש.

 

מה הגורם?
תחושת הכאב מועברת בגופנו על ידי מערכת העצבים. העצבים משדרים תחושות כאב כאשר הם מגורים על ידי לחץ, חום, קור או פציעה של ממש. חלק מהכאבים נגרמים במנגנון של התרחבות כלי דם (כדוגמת מרבית כאבי הראש) וחלקם נגרמים על ידי גירוי של עצבים על ידי תהליך של דלקת (כדוגמת מרבית כאבי השרירים והמפרקים).

 

למי זה קורה?
כאבים פוקדים כמעט כל אחד מאתנו למשך זמן קצר. כאבים הנמשכים עד מספר יממות הם כאבים חריפים (אקוטיים) ואילו כאבים הנמשכים זמן ארוך יותר נחשבים ככאבים כרוניים. פציעות ספורט, כאבי שיניים, כאבי מחזור וכאבי ראש מזדמנים - כולם נחשבים ככאבים אקוטיים. כאבי מפרקים נוטים לעומת זאת להיות כאבים כרוניים. במקרים שבהם קיימת מחלת מפרקים כרונית כמו מחלת מפרקים ניוונית, לעיתים, על גבי הכאב הכרוני מופיע כאב חד למשך זמן מוגבל - במקרה כזה הוא נחשב ככאב "אקוטי על גבי כרוני".

 

איך נמנעים?
כמעט בלתי אפשרי להימנע מסוגים רבים של כאבים אקוטיים הנגרמים על ידי מתיחת שרירים או לאחר טיפול שיניים. מרבית הכאבים הכרוניים מטופלים בתרופות קבועות המיועדות להקל את הפעילות היומיומית. אבל... כאשר אנו יודעים שצפוי לנו כאב (לפני טיפול שיניים (כאב אקוטי) או בהתלקחות של מחלת מפרקים (כאב אקוטי על גבי כרוני) - ניתן למנוע את הכאבים על ידי נטילת תרופות נוגדות כאב (לדוגמה, עוד לפני שפגה השפעת זריקת ההרדמה של רופא השיניים).

 

איך מטפלים?
בכאבים אקוטיים שאינם קשורים בדלקת (מרבית כאבי הראש או כאבי שרירים המלווים מחלת חום) ניתן לטפל בתרופות נוגדות כאב הפועלות במערכת העצבים המרכזית ומחלישות את מעבר תשדורות הכאב מאברי הגוף השונים אל התודעה. בכאבים הקשורים בדלקת (כאבי מפרקים, כאבי מחזור וכאבי שיניים) עדיף לטפל בתרופות המשלבות פעילות כנגד דלקת וכאבים. תרופות מקבוצה זו קיימות הן בכדורים הניטלים דרך הפה והן בתכשירים המיועדים למריחה מקומית על פני אזורי גוף כואבים.  

כאבי שרירים

השרירים אחראים על עצם היותנו מסוגלים לנוע - מהתנועות העדינות ביותר של האצבעות ועד לשרירי הגו המייצבים אותנו בזמן הליכה וריצה. כאבי שרירים, הנובעים במרבית המקרים מתנועות לקויות או מאומצות מדי - מגבילים לכן את האדם, כמעט בכל פעולה ופעולה יומיומית. כאבי השרירים נפוצים מאוד ותוקפים גם אנשים צעירים ופעילים ספורטיבית....


מה הבעיה?
השרירים אחראים על עצם היותנו מסוגלים לנוע - מהתנועות העדינות ביותר של האצבעות ועד לשרירי הגו המייצבים אותנו בזמן הליכה וריצה. כאבי שרירים, הנובעים במרבית המקרים מתנועות לקויות או מאומצות מדי - מגבילים לכן את האדם, כמעט בכל פעולה ופעולה יומיומית. כאבי השרירים נפוצים מאוד ותוקפים גם אנשים צעירים ופעילים ספורטיבית.

 

מה הגורם?
לחץ או מתיחה של סיבי השרירים (ממאמץ יתר או חבלה), חשיפה ללחות או קור של המעטפת הרגישה העוטפת את סיבי השריר - כל אלה גורמים לתשדורות כאב היוצאות ממעטפות השרירים ומגיעות אל התודעה. מטרת הכאב - להגביל אותנו (בביצוע פעילות גופנית מאומצת) ולמנוע את המשך הפגיעה בשריר. הבעיה היא בכך שהשרירים ממשיכים לכאוב, במרבית המקרים, גם במהלך ביצוע פעולות עדינות ובזמן מנוחה. 

 

למי זה קורה?
כאבי שרירים יכולים לפקוד כל אחד מאיתנו ולהופיע בכל גיל. בדרך כלל התסמונת נמשכת זמן קצר עד מספר יממות ונחשבת כתסמונת חריפה (אקוטית), כדוגמת כאבים שלאחר אימון ספורטיבי מאומץ.  אם כאבי השרירים אינם חולפים הם נחשבים כאבים כרוניים הדורשים אבחון וייעוץ רפואי. כאבי שרירים הם לעיתים נדירות גם תופעת לוואי של תרופות. במידה והכאבים מופיעים תוך כדי צריכה של תרופות, אשר בעלון לצרכן שלהן כתוב שכאבי שרירים הן תופעת לוואי אפשרית, יש לגשת לרופא.  
חשוב להבין כי ה''מאמץ המוגזם'' הוא יחסי - ומשתנה מאדם לאדם. אנשים בעלי כושר גופני ירוד, ילקו בכאבי שרירים (התכווצות שרירים) גם לאחר מאמץ גופני מינימאלי. לעומתם, אנשים המתעמלים באופן סדיר לוקים בכאבי שרירים רק במאמצים ניכרים או לאחר ביצוע תנועות לא שגרתיות.     

 

מה הסימנים?
נוקשות, כאב, תחושת חום מקומי באזור הכואב ואף נפיחות המוגבלים לאזור מסוים,  עלולים להתפתח בהדרגה.  הכאב בדרך כלל גורם להגבלה בתנועה של האיבר. 

 

איך נמנעים?
לפני כל תחילת מאמץ גופני שאינך רגיל אליו יש לבצע תרגילי חימום - אלה מונעים על פי רוב את תגובת השרירים למאמץ פתאומי. לאחר הפעילות יש לסיים בתרגילי מתיחה ולהימנע מחשיפת השרירים לרוח קרה או מלבישת בגדים לחים או רטובים.

 

איך מטפלים?
הפסקת הפעילות הגופנית מונעת את המשך הנזק לרקמת השרירים אך אינה מפסיקה את הכאבים באופן מיידי. בכאבים ניתן לטפל בחימום מקומי (מקלחת או בקבוק חם), עיסוי ומנוחה. כמו כן, ניתן להשתמש בתכשירים נוגדי דלקת המיועדים למריחה על איזור השריר הכואב. כאבים עזים יצריכו לעיתים שימוש בתרופות נוגדות

פרוביוטיק פמינה


קןרציטין סופהרב,