משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

דיכאון

 

דיכאון היא תופעה נפוצה מאוד המאופיינת במצב רוח מדוכדך לאורך זמן, תחושת אנרגיה מוחלשת, חוסר עניין והנאה, תחושות אשמה, דימוי עצמי נמוך, הפרעות בשינה ובתיאבון ועוד.

יש להבדיל בין תחושת דכדוך זמנית שמופיעה לפעמים אצל אנשים רבים ואינה מבטאת בעיה קלינית לבין דיכאון קליני שנתפס כמחלה שבמהלכה חווה האדם שינוי מהותי במצב רוחו ובדרך בה הוא רואה את עצמו ואת העולם סביבו. דיכאון היא מחלה שמערבת את הגוף והנפש. היא משפיעה על הדרך בה הפרט מרגיש כלפי עצמו ותופס את האחרים ולכן בהרבה מקרים  מוביל לאי תפקוד בשגרת היומיום במקום העבודה, בבית ואפילו באכילה ובשינה. 

 

הפרעות דיכאוניות מופיעות בצורות שונות בטווח שבין הפרעה קלה וקצרה לבין הפרעה ממושכת וחמורה. הסימפטומים  בכול סוגי הדיכאון דומים אך עוצמתם והמידה בה הם פוגעים בתפקוד התקין משתנה.

 

אבחנות שונות לדיכאון

 

דיכאון מז'ורי (מכונה לעיתים גם דיכאון חריף, דיכאון אקוטי, דיכאון קליני .)

מתאפיין במכלול סימפטומים שמובילים לפגיעה בתפקוד היומי – ביכולת העבודה, הריכוז, השינה והאכילה.הסימפטומים הבולטים בדיכאון קליני דיכאון הם מצב רוח ירוד ואיבוד העניין וההנאה מפעילויות שהיו קודם מעניינות ומהנות. החולים בהפרעה דיכאונית  עסוקים בדרך כלל במחשבות חוזרות ונשנות על היותם חסרי ערך, חווים רגשי אשם חזקים, וחשים חסרי ערך וחסרי תקווה.מצב זה אינו מצב חולף ומחייב התערבות טיפולית לצורך שיקום.

 

דיסתימיה ( מכונה לעיתים גם דיכאון חרדתי מתמיד)

 הבעיה בדיסתימיה פחות חמורה בהשוואה לדיכאון מז'ורי, אך בעלת השפעה ארוכת טווח.

הבעיה יכולה להימשך תקופה ארוכה ולאפיין למעשה את האישיות ואורח החיים של הפרט.

פעמים רבות ההפרעה מתחילה בגיל ההתבגרות ונמשכת שנים אחדות או במשך כל החיים.

 

דיכאון דו קוטבי ( הפרעה מאנית-דפרסיבית)

הפרעה זו כוללת מחזורים של דיכאון ושל התרוממות רוח מאנית.

 

דיכאון בקרב מתבגרים

כשליש מהמתבגרים סובלים מדיכאון בשלב כלשהוא של התבגרותם. לא פשוט לאבחן דיכאון בקרב מתבגרים היות ותקופה זו מאופיינת בחוסר איזון רגשי, משברים רגישות יתר.

 

דיכאון בקרב ילדים

רק בשני העשורים האחרונים החלה התייחסות רצינית לדיכאון בקרב ילדים. הילד המדוכא יכול  להעמיד פני חולה, לסרב ללכת לבית הספר או להיצמד להורה .

 

דיכאון בקרב נשים

נשים סובלות מדיכאון בשיעור כפול  מגברים. השיעור הגבוה  נובע ככל הנראה מגורמים הורמונאליים כמו במחזור החודשי, הריון, הפלות ודיכאון לאחר לידה.

 

הגורמים לדיכאון

 

 ידוע כיום כי לדיכאון גורמים פיזיולוגיים וגורמים פסיכולוגיים ובדרך כלל שני הגורמים מעורבים בכך. קיים קשר הדוק בין גוף ונפש. שינויים כימיים משפיעים על מצב הרוח ותהליכי חשיבה.

מבחינה פיזיולוגית נמצא כי חוסר איזון ביוכימי במוח גורם לדיכאון.

 

הדיכאון יכול להיווצר כתוצאה ממחלות שונות באופן ישיר או עקיף כגון: בעיות בתפקוד בלוטת התריס, רמות נמוכות של הורמונים מבלוטת יותרת המוח, מחלות כרוניות כמו סרטן,איידס, פרקינסון המסבות סבל רב לחולה עלולות להיות מלוות גם בדיכאון.

 

שינויים הורמונאליים ( תקופת מחזור, הריון, סוף הריון, תקופת הבלות) יכולים להיות מלווים בדיכאון.

דיכאון יכול להיגרם גם בתגובה לאירוע טראומתי מסוים כמו  גורמי מתח, פיטורין, אובדן אדם קרוב עלולים לגרום לדיכאון.

 

 חשוב לציין כי גם לחסרים תזונתיים יש השלכות על הבריאות הנפשית לדוגמא:

רמות נמוכות של החומצה האמינית טריפטופאן מובילות לחסר בסרוטונין. חוסר בויטמיני B  ובויטמין C עלולים לגרום לתופעות כמו עצבנות, אי- שקט, דיכאון ומצבים נפשיים אחרים.

 

 

תסמינים

 

דיכאון מתאפיין בתסמינים מתוך הרשימה:

 

  • הפרעות שינה
  • הפרעות אכילה
  • ירידה בריכוז ובזיכרון
  • הימנעות מפעילות ומשהות בחברה
  • עייפות
  • נטייה להסתגרות וניתוק חברתי
  • תחושת חוסר ערך או רגשות אשם
  • חרדה ואי שקט
  • מחשבות חוזרות על התאבדות
  • ירידה בחשק המיני

 

 

טיפול

 

מחקרים הוכיחו ששילוב של התערבות פסיכולוגית וטיפול תרופתי הינו השילוב היעיל ביותר לטיפול בדיכאון. ישנן גישות פסיכולוגיות רבות שעוזרות לאנשים בדיכאון להחלים. אין שיטה אחת שנחשבת ליעילה על פני האחרות.מחקרים הראו שפעמים רבות אישיות המטפל וטיב הקשר שנוצר בינו ובין המטופל מנבאים בצורה טובה את הצלחת הטיפול יותר מאשר גישתו התיאורטית של המטפל.

 

טיפול תרופתי

 התרופות האנטי דיכאוניות עובדות על עיקרון העלאת רמת נוירוטרנסמיטורים מסוימים במוח (בדרך כלל סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין).

התרופות המשמשות כקו טיפולי ראשון כיום הן ממשפחת "חוסמי ספיגה חוזרת של סרוטונין"(SSRI)   ביניהן : פלוקאטין, סרטאלין, פרוקסטין

אם הטיפול אינו יעיל או גורר תופעות לוואי משתמשים בתרופות מסוג אחר למשל תרופות אנטי דיכאוניות טריציקליות כגון :אימפירמין, דספארמין, נורפראמין נורטריפילין  או המעכבים המונו אמיניים כגון: טרניקלופארמין, פנאלאזי

 

 

טיפול בעזרת תוספי תזונה

 

נשלים על פי המוצרים שנרצה לקדם

פרוביוטיק פמינה


קןרציטין סופהרב,