משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

נשירת שיער

 

נשירת שיער היא בעיה נפוצה בקרב גברים ונשים. בקרב הגברים הבעיה נובעת מגורמים הורמונאליים –תורשתיים ואילו בקרב הנשים היא מתרחשת בעיקר בעקבות שינויים הורמונאליים המתרחשים בזמן ההיריון ולאחר הפסקת המחזור. כאשר הבעיה מחריפה אובדן השיער עלול להוביל להתקרחות. ההתקרחות הנשית שונה מההתקרחות הגברית. ההתקרחות הגברית מאופיינת בנסיגת קו צמיחת השיער במפרצים. נשירת השיער גורמת לדלדול או היעדר שיער ראש הקרקפת עד כדי התקרחות מלאה.  ההתקרחות הנשית מתרחשת באופן אחיד על פני הקרקפת וגורמת להידלדלות בכמות השיער ולמראה שיער דליל. על פי רוב לא יווצרו איזורים ללא שיער כלל ולא יווצרו מפרצים.

 

גורמים

 

הגורם התורשתי-הורמונלי

הורמון הנקרא דיהידרוטסטוסטרון ,DHT, הוא הגורם העיקרי להתקרחות בקרב גברים. ההורמון נוצר כאשר אנזים הקרוי 5 אלפא-רדוקטאז מגיב הם ההורמון הגברי טסטוסטרון. כאשר ה DHT  נקלט על ידי הרצפטורים בזקיקי השיער הוא גורם להרס הדרגתי שלהם כנראה על ידי תגובה אוטו-אימונית. לאחר גיל ההתבגרות עולה רמת הטסטוסטרון בגוף בצורה משמעותית ואיתה גם כמות ה DHT. תהליך הרסני זה נמשך עד לחוסר תפקוד מוחלט של הזקיקים. גורם נוסף אך פחות מרכזי הוא פגיעת הDHT  בכלי הדם הקרובים לקרקפת שמביאה לשיבוש אספקת החומרים הנחוצים ליצירת הקראטין והמלנין מספר אתרי הקליטה על הזקיקים שונה מאדם לאדם. היות וה DHT פוגע בשיער רק כאשר הוא נקשר לאתרי הקליטה חלק מהאנשים מקריחים ואחרים לא. קיים כנראה קשר בין שומניות הקרקפת לרמותה DHT בסביבת הזקיקים.  בסביבה שומנית אנזים 5 אלפא-רדוקטאז מצוי בכמויות גדולות יותר ולכן  גם רמות ה DHT גבוהות יותר. אם כך, סביר להניח שאנשים בעלי קרקפת שומנית מועדים יותר להתקרחות. הגורם ההורמונאלי עלול לגרום להתקרחות בקרב נשים סביב גיל המעבר. עד לשלב זה רמות הטסטוסטרון והDHT  הנוצר ממנו נמוכות משמעותית לעומת רמות האסטרוגן המנטרל אותם. בגיל המעבר חלה ירידה חדה ברמת האסטרוגן וכך נחשפות הנשים להשפעה ההרסנית של הDHT על זקיקי השערה.

 

שינויים פיזיולוגיים

 

כאשר הגוף עובר שינוי פיזיולוגי קיצוני בעקבות מחלות קשות, תקופות מתח ולחץ או שינויים הורמונאליים משמעותיים ( כמו אלו המתרחשים בהריון ואחריו), גוברת הנשירה אך זהו מצב הפיך היות ולא נגרם לזקיקים נזק קבוע. כאשר השינוי הפיזיולוגי יחלוף, יחזרו הזקיקים לתפקוד תקין ובעיית הנשירה תיפסק. ההטבה יכולה להיעשות בהדרגה ואפילו להיערך מספר חודשים עד שנה. חשוב לזכור כי גורמים אלו עלולים לגרום לנשירה מוגברת ולשיער פחות איכותי אך לא להתקרחות.

 

תזונה

 

זקיקי השיער מושפעים באופן ישיר מהתזונה. תזונה לקויה עלולה לגרום לנשירה מוגברת ולשיער פחות איכותי אך אינה יכולה לגרום להתקרחות. מחסור באחד או יותר מן הויטמינים והמינרלים הבאים עלול לגרום לנשירה:

·        אבץ

·        מגנזיום

·        ביוטין

·        B12

·        B6

 

בעיות עור

 

מחלות דלקתיות של העור ( כגון סבוריאה ופסוריאזיס) מגבירות את נשירת השיער.על מנת להקטין את הסיכוי לנשירת שיער על עור הקרקפת להיות בריא ונקי. חשוב שעור הקרקפת יהיה חופשי מעודף שומן (סבום), יובש מוגזם, קשקשת, אדמומיות, דלקת, והזעת יתר.

 

טיפול

 

טיפול תרופתי

קיימות כיום שתי גישות טיפוליות היעילות נגד נשירת שיער והתקרחות:

1.    הפחתת רמת הורמון ה DHT  שמקטינה את השפעתו ההרסנית על זקיקי השיער. גישה זו מטפלת בבעיה עצמה ויעילותה גבוהה. פינסטריד ( החומר הפעיל בתרופות כגון פרופסיה, פרוקיור / פרוסקר ) מנטרל את האנזים 5 אלפא-רדוקטז ומונע את יצירת ה DHT

2.    המרצת זקיקי השיער כך שתפוקתם תעלה והשיער שיצמח יהיה איכותי יותר. על פי גישה זו פועל החומר מינוקסידיל  ( החומר הפעיל ברוגיין ומינוקסי ) שממריץ את זקיקי השערה למרות נוכחות ה DHT.

אין מניעה ואפילו מומלץ לשלב בין הגישות. ההחלטה תעשה בהתאם למצב הקיים.

 

תוספי מזון

חסר ברכיבי-תזונה חיוניים כגון חלבונים, ויטמינים ומינרלים משבש את תפקודיהן של מערכות גוף שונות אשר יכול להשליך על בריאות השיער: פגיעה במבנה השערה, חוזקה וצבעה, האטת הצמיחה ונשירה. קיימות פורמולות המכילות רכיבי-תזונה שונים ובכללם חומצות אמיניות, ויטמינים, ומינרלים כדוגמת התכשירים : Multi Hair של חברת סופרב, רוטס -HR

 

צמחים

הצמח דקל ננסי ((SAW PALMETO מכיל חומר פעיל הנקשר לאנזים 5 אלפא-רדוקטז ומונע ממנו להגיב עם טסטוסטרון בדומה לפעולת הפינסטיד המצוי בפרופסיה ופרוסקר. כמו כן הוא נקשר לאתרי הקליטה של ה DHT  וכך מונע גם את השפעת ה DHT הקיים. ניתן למצוא אותו כחלק מפורמולה המיועדת לטיפול בנשירת שיער או בקפסולות של הצמח בלבד.

 

 

 

 

no 7 solgar , טיפול-בדלקות-וכאבי-מפרקים-הדור-הבא.


מולטי ויטמין + Q10