משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

תסמונת קדם וסתית

 

התסמונת הקדם ווסתית , PMS, מייצגת מכלול של סימפטומים ותחושות גופניות ונפשיות בימים שלפני קבלת המחזור. התסמונת מופיעה בין שבוע לשבועיים לפני המחזור ונמשכת עד ליום השני של הדימום לכל היותר. השינויים משתנים מאישה לאישה וממחזור למחזור. עוצמת השינויים יכולה להיות קלה מאוד  או אפילו לא מורגשת  כך שאין צורך בהתערבות , אך אצל כ 5% מהנשים השינויים כה עזים שאיכות החיים נפגמת ולעיתים הן נאלצות להיעדר מהעבודה או מהלימודים.

לא נמצאה סיבה מדעית אחת כגורמת לתסמונת אך קיימים מספר גורמים המנסים להסביר את התפתחות התסמונת הקדם ווסתית:

שינויים הורמונאליים  סוברים כי קיים קשר בין השינויים ההורמונאליים המתרחשים לפני המחזור  לבין הופעת התסמונת. ההורמונים העיקריים הקשורים לשינויים אלו הם:                                                                                              רמות נמוכות של פרוגסטרון,                                                                                                                                        רמות גבוהות של פרולקטין( שאחראי לגודש בשדיים בתסמונת הקדם ווסתית) ,                 רמות FSH  גבוהות,                                                                                               רמות גבוהות של אלדוסטרון ( מינרלקורטיקואיד שגורם לתחושת המלאות והבצקת דרך פעולתו על משק הנוזלים והמלחים בגוף.)

גורמים תזונתיים – דווח על חסר במגנזיום, מנגן, ויטמין B6, ויטמין E, וחומצה לינולאית אצל נשים הסובלות מהתסמונת. חסר בחומצה האמינית טריפטופן ( חומר המוצא לסרוטונין במוח) חשוד כקשור לתסמינים הנפשיים. עודף של פחמימות ( בעיקר ריקות) קשור לשינויים קיצוניים במצב הרוח, עייפות ובצקת.  צריכת קפאין גבוהה עלולה להוביל לרגזנות יתר.

גורמים פסיכולוגיים – יש הגורסים שאצל חלק מהנשים הסובלות מתסמונת קדם וסתית מתחבא מתחת לפני השטח מצב פסיכולוגי הגורם לתסמונת או תורם לה. 60% מהנשים הסובלות מדיכאון סובלות גם מהתסמונת הקדם –וסתית.

התסמינים הבולטים בתסמונת הקדם וסתית הם:

התכווצויות באגן וברחם, כאבי בטן וגב, שלשולים ועצירות – אחד ההסברים לתופעות אלו קשור לרמות גבוהות של פרוסטגלנדינים ברירית הרחם הגורמים להתכווצויות ואף לדלקת מקומית וכאב.

כאבים ורגישות בשדיים – תופעה זו קשורה לעלייה ברמות הפרולקטין ( הורמון ההנקה) הגורמת לגודש בשדיים. בנוסף שינוי ברמות ההורמונים האחראים למאזן הנוזלים והמלחים בגוף ( בעיקר אלדוסטרון) תורם ותחושת מלאות.

אקנה – עלייה ברמת ההורמונים האחראים להפרשה מבלוטות החלב (הורמונים זכריים) עלולה לגרום להופעת פצעונים. בנוסף יש עלייה ברמת הורמוני הסטרס ( כמו אדרנלין ונוראדרנלין) המשתחררים בתקופה זו וגורמים להפרשת שומן בעור.

.

 

 

התקפי אכילה, תשוקה למתוק  -  רמה גבוהה של אסטרוגן מגבירה את התיאבון ובמקביל חלה ירידה ברמת הסרוטונין, מוליך עצבי האחראי בין השאר למצב הרוח ותחושת השובע. על מנת להעלות את רמת הסרוטונין מתעוררת נטייה לצרוך פחמימות, המעלות בעקיפין את רמת הסרוטונין.

חולשה, חרדה, חוסר ריכוז, עייפות, הפרעות שינה

עלייה בהורמוני הסטרס גורמת להפרעות שינה ומחסור בשינה מוביל לתסמינים כמו חוסר אנרגיה, עייפות וחולשה.

נטייה לריב ולהתווכח, עצבנות, אי שקט

סוברים שהתסמינים הללו מופיעים בעקבות אגירת נוזלים סביב המוח שמשפיעים על מצב הרוח ועל מערכת העצבים. גם עלייה ברמות הורמוני הסטרס בתקופה זו תורמת להופעת התסמינים. נשים אלוה גם סובלות בדרך כלל מרמות נמוכות של דופמין ( מוליך עצבי שמסייע בין השאר להפחתת תחושת לחץ) וכן מרמות נמוכות של מגנזיום השותף ביצירת דופמין.

עצבות, נטייה לבכות בקלות, דיכאון

הרמות הנמוכות של הסרוטונין, מוליך עצבי שאחראי בין השאר למצבי רוח טובים, גורם בימים האלה לתחושת דיכאון.

 ניתן לחלק את התסמונת הקדם וסתית ל4 סוגים:

תסמונת קדם וסתית PMS-A    ANXIETY

תסמונת זו היא הנפוצה מבין ארבע הסוגים. היא מתבטאת בחרדה, רוגז, מתח, שינויים במצב הרוח. התסמונת נגרמת כתוצאה מרמות גבוהות של אסטרוגן ורמות נמוכות של פרוגסטרון. אסטרוגנים חוסמים את פעולת ויטמין B6 מעכבים יצירת סרוטונין בכבד ומקטינים את יכולת הגוף לשמור על רמות תקינות של גלוקוז בדם. רמות גבוהות של אסטרוגנים גם מגבירות הפרשת פרולקטין.

תסמונת קדם וסתית PMC-C   CRAVING

תסמונת זו מתאפיינת בהשתוקקות למתוק, תאבון מוגבר, עייפות, סחרחורת, כאב ראש וטכיקרדיה( דופק מואץ). התסמונת נגרמת כתוצאה מצריכת פחמימות מוגברת ורמות נמוכות של פרוסטגלנדינים PGE1.

תסמונת טרום וסתית   PMS-D   DEPRESSIO

זו הקבוצה הפחות שכיחה והיא מתאפיינת בדיכאון, בכי, נדודי שינה, מבוכה, ושכחה. התסמונת נגרמת כתוצאה מרמות נמוכות של אסטרוגן ורמות גבוהות של פרוגסטרון ואנדרוגנים ( הורמוני מין זכריים) ו כמו כן מרמות נמוכות של מתווכים עצביים במערכת העצבים המרכזית.

 

 

תסמונת טרום וסתית PMS-H   HYPERHYDRATION

התסמונת מתבטאת באצירת נוזלים, עליה במשקל, נפיחות בגפיים, נפיחות בבטן ורגישות בשדיים. הסימפטומים נגרמים בגלל רמות גבוהות של אלדוסטרון ( שאחראי של משק המים והמלחים) ושל אסטרוגן ( שמגביר ייצור והפרשת אנגיוטנסין 2) ורמות נמוכות של דופאמין.

טיפול

הסיבה המדויקת להופעת התסמונת אינה ידועה, ולכן קיימות הרבה הצעות לטיפול. התסמונת יכולה להתבטא בתסמינים רבים ועל כן בתחילה יש לאבחן את התסמינים מהם האישה סובלת ולהתוות את הטיפול בהתאם. לאחרונה מאמצים גישה טיפולית משולבת מתחום הרפואה הקונבנציונלית והאלטרנטיבית.

טיפול תרופתי טיפול בדלקת ובכאבים נעשה בעזרת תכשירים נוגדי דלקת כמו אדויל, אדקס, נפרוקסן ודומיהם. לעיתים טיפול הורמונאלי ניתן באמצעות גלולות נגד הריון או נטילת ההורמון פרוגסטרון.                                                                                                              למי שסובלת מתופעות רגשיות קשות של דיכאון ועצבנות ניתן לעתים טיפול בתרופות אנטי- דיכאוניות, אשר מעכבות את המוליך העצבי סרוטונין, חומר שנמצא קשר בינו לבין תסמונת קדם וסתית.

תזונה
מתאימה -  התאמה של דיאטה  יכולה לסייע בהקלה על  התסמינים .                        יש להקפיד על תזונה עשירה ב                                                                                              מינרלים כגון: סידן (ירקות עליים ירוקים, אגוזים וזרעים,טחינה, טופו, סרדינים), מגנזיום (ירקות ירוקים, קטניות,אגוזים, שקדים, דגנים מלאים, בננות), מנגן ( אבוקדו, אורז חום, מולסה, אמות ים, כוסמת, שיבולת שועל, אפונה, ירקות עליים ירוקים, דגנים מלאים).                                                                                                       פיטואסטרוגנים (כמו קוואקר, סויה, שקדים, אגוזים)                                                                                                            סיבים תזונתיים  ( כמו פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות)


תוספי מזון
 קיימים תוספי מזון היכולים להקל על התסמינים והבחירה צריכה להיעשות על פי התסמינים מהם סובלת האישה. לדוגמא:                                                                  

תוספת מגנזיום יעילה בהפחתת תסמיני הגוף וגם בכאבי ראש דמויי מיגרנה.

ויטמין B6 נמצא כיעיל בהפחתת התסמינים בתסמונת קדם וסתית, בעיקר בקבוצת תסמיני הדיכאון.                                                                                                                  שמן נר הלילה ושמן זרעי פטל בר שחור הם מקור טבעי העשיר בחומצה גמא לינולאית (GLA) שיעילה בהפחתת רוב התסמינים.

פטרוזיליה וסרפד יכולים להקל על אגירת נוזלים.                                                         שורש אנג'ליקה  להפחתת כאבי הבטן והשלשולים.                                                         תוסף התזונה ברומליין מסייע להפחתת התכווצויות והרפיית שרירים.                                  ויטמין E יעיל לכאבים בשדיים.                                                                                

 

פעילות גופנית -. פעילות גופנית קבועה מורידה מתח נפשי, רגשות כעס ועצב ומסייעת להמרצת מערכת העיכול. מומלץ להקפיד על פעילות לפחות שלוש פעמים בשבוע במשך חצי שעה לפחות

תרפיה - טכניקות שונות להרפיה יכולות לסייע להתמודדות אפקטיבית עם התסמונת במישור הרגשי והגופני כאחד. הידרותרפיה- הרפיה במים, יכולה לסייע להתכווצויות הרחם, וכך גם אמבטיות חמות ושחיה בבריכה.


 

פרוביוטיק פמינה


l- arginin solgar , מניעת מצבי אין-אונות וחוסר פוריות בגברים.