משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

יתר לחץ דם

 

תופעת יתר לחץ דם  היא אחת הבעיות הרפואיות השכיחות ביותר בעולם. המחלה עצמה אינה מכאיבה וברוב המקרים אף נטולת תסמינים, אך חשוב מאוד לטפל בה היות והיא מהווה גורם סיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם.

לחץ הדם הינו הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם על ידי הדם הזורם בתוכם. לחץ זה מתואר ביחידות של מילימטר כספית ( ממ"כ)  ומבוטא בעזרת שני ערכים:  לחץ דם סיסטולי ( הערך הגבוה) – מבטא את הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם בזמן התכווצות שריר הלב ( המכונה סיסטולה) ו"שליחת" הדם לכלי הדם הגדולים. ולחץ דם דיאסטולי  ( הערך הנמוך)– הלחץ המופעל  על כלי הדם בעת הרפיית שריר הלב ( המכונה דיאסטולה). לחץ הדם אינו ערך קבוע והוא מושפע מהמצבים השונים בהם שרוי הגוף, ממצבו הנפשי של הנבדק בעת המדידה ועוד  ועל כן האבחנה מתבססת על ממוצע של לפחות שלוש מדידות בהפרש של שבוע. על-פי ההנחיות האחרונות של החברה ליתר לחץ דם בישראל, ערכי לחץ דם מתחת ל-120/80 ממ"כ מוגדרים כתקינים, ערכים של 89-80 /139-120 ממ"כ מוגדרים כלחץ דם המחייב מעקב, ערכים שבין 140/90 לבין 159/99 מוגדרים כ"יתר לחץ דם קל", ערכים שמעל ל-180/110 ממ"כ מוגדרים כיתר לחץ דם חמור וערכים שבין יתר לחץ דם קל לחמור מוגדרים כ"יתר לחץ דם בינוני".

קיימים שני סוגים של יתר לחץ דם:

יתר לחץ דם ראשוני (עיקרי)

יתר לחץ דם המתפתח מבלי שניתן להגדיר את הגורם למחלה. מופיע ב- 90 עד 95 אחוזים מהמקרים של לחץ דם גבוה בקרב מבוגרים ונוטה להתפתח באופן הדרגתי לאורך שנים רבות.

יתר לחץ דם משני

 יתר לחץ דם הנגרם כתוצאה ממחלה אחרת. מופיע על פי רוב באופן פתאומי וגורם ללחץ דם גבוה יותר מזה שגורם יתר לחץ דם ראשוני.

 

מחלות ותרופות שונות עלולות להוביל ליתר לחץ דם משני:

·        מחלות כליות

·        גידולים בבלוטת יותרת הכליה

·        מומים מסוימים בלב

·        תרופות מסוימות כגון  תרופות נוגדות דלקת, גלולות למניעת הריון, תרופות נגד הצטננות, מפחיתי גודש ועוד


גורמים

למרות שהסיבה ללחץ דם ראשוני אינה ידועה, מוכרים מספר גורמי סיכון הגורמים להופעת יתר לחץ דם  ראשוני. מאמינים שהמקור הוא מולטי פקטוריאלי כשחלק מהגורמים ניתנים לשליטה וחלקם אינם ניתנים לשליטה:

 תפקוד לקוי של הגורמים הפיזיולוגיים המשתתפים בוויסות לחץ דם

§         לחץ דם נקבע על פי תפוקת הלב וע"י תנגודת פריפרית -
עלייה בכל אחד מהם עלול לגרור אחריו עליה בלחץ הדם. עלייה בקצב הזרמת הדם מהלב אל מחזור הדם לדוגמא במאמץ או בהתעבות של שריר הלב גורמים לעלייה בתפוקת הלב. היצרות העורקים בטרשת עורקים, למשל, גורמת לעלייה בהתנגדות העורקים לזרימת הדם ומכאן לעלייה בתנגודת הפריפרית.

§         מערכת הרנין אנגיוטנסין -
מערכת הרנין היא מערכת בקרה לכל תופעה המשפיעה על לחץ הדם. היא כוללת מספר אנזימים שסך פעולתם משפיעה על ספיגת הנתרן והמים בכליה ומכאן השפעתם על לחץ הדם.

§          עמידות לאינסולין
יש קשר בין רמות גבוהות של אינסולין ויתר לחץ דם. רמות אינסולין גבוהות גורמות להיפרטרופיה של דפנות כלי הדם, לגירוי המערכת הסימפתית ולצבירת נתרן ומכאן ליתר לחץ דם.

§         שינויים בדופן התא
קרום התא באמצעות התעלות שעוברות בו, מווסת מעבר של נתרן, אשלגן וסידן משני צדי הקרום. פגמים בתעלות גורמים לשינוי בחדירות ליונים בתוך התאים.
עלייה בריכוז הנתרן ובסידן התוך תאי גורמת להתכווצות חזקה וטונוס מוגבר יותר של תאי שרירי חלק בכלי הדם ולעלייה בתנגודת הפריפרית.

משקל גבוה או השמנת יתר -  ככל שאדם שוקל יותר, יש צורך בכמות דם גדולה יותר על מנת לספק חמצן וחומרים מזינים לרקמותיו. ככל שכמות הדם הזורמת בכלי הדם גדולה יותר, כך עולה הלחץ על דפנות העורקים. 

חוסר פעילות גופנית -  אצל אנשים שאינם מקפידים על ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע  קצב הלב גבוה יותר. ככל שקצב הלב עולה, כך הלב צריך להתאמץ יותר בכל התכווצות וכך עולה הלחץ המופעל על העורקים. בנוסף לכך, חוסר פעילות גופנית מגדיל את הסיכון להשמנת יתר. 

עישון - עישון מעלה את רמות הנתרן ואגירתו וכך מעלה את לחץ הדם. כמו כן, הכימיקלים המצויים בטבק עלולים להזיק לדפנות העורקים, לגרום להם להיות צרים יותר ועקב זאת לחץ הדם יעלה. 

תזונה עשירה מידי במלח (נתרן). כמות גדולה מידי של נתרן בתפריט עלולה לגרום לגוף לאגור נוזלים, דבר שמעלה את לחץ הדם. 

תזונה דלה מידי באשלגן. האשלגן מסייע באיזון רמת הנתרן בתאים. כאשר לא צורכים, או לא אוגרים כמות מספקת של אשלגן, עלולה להצטבר כמות גדולה מדי של נתרן בדם. 

צריכה רבה מידי של אלכוהול. לאורך הזמן, צריכה מרובה של אלכוהול עלולה להזיק ללב. כמו כן ,צריכת אלכוהול מרובה עלולה לגרום להפרשת הורמונים שמגבירים את זרימת הדם ואת קצב הלב.

מתח. רמות גבוהות של מתח לאורך זמן עלולות לגרום לשינויים ביוכימיים, צבירת נתרן ומכאן ליתר לחץ דם.

גיל -  כאשר מזדקנים הסיכון ליתר לחץ דם עולה. בתחילת גיל העמידה יתר לחץ דם נפוץ יותר בקרב גברים. נשים נוטות יותר לפתח לחץ דם גבוה בתקופה שלאחר הפסקת הווסת.

היסטוריה משפחתית - תר לחץ דם נוטה לעבור בתורשה. ל- 50% מחולי יתר לחץ דם יש רקע משפחית של המחלה או של מוות לבבי, בגיל צעיר בקרובים מדרגה ראשונה.

מחלות כרוניות מסוימות. גם מחלות כרוניות מסוימות עלולות להעלות את הסיכון ליתר לחץ דם, כולל רמת כולסטרול גבוה, רמות טריגליצרידים גבוהים, סוכרת, מחלת כליות ונדודי שינה.

      הריון - לעתים גם היריון תורם ליתר לחץ דם.

 

סיבוכים הקשורים ביתר לחץ דם

שבץ מוחי/CVA- עלול להתפתח עקב התפוצצות או חסימת עורק המוביל דם לרקמת המוח.

מחלות לב- יכול לבוא לידי ביטוי בקוצר נשימה במנוחה, כאב בחזה בעיקר לאחר פעילות גופנית או התרגשות. מצב זה נקרא "אנגינה פקטוריס" והוא מתרחש בעקבות היצרות עורק המספק דם ללב .

 במקרה חמור יותר מתפתח התקף לב- כאב חזה ממושך וחמור עקב חסימה של עורק כלילי  על ידי קריש דם.

פגיעה בעורקים המספקים דם לרגליים:

פגיעה בראייה.

פגיעה בתפקודי הכליות – שעלולה להתפתח כאשר לא מטפלים ביתר לחץ דם לאורך זמן.

 

טיפול

 

יתר לחץ דם עלול להוביל למחלות לב, לפגיעה בכלי דם ושריר הלב, לכשל כלייתי, לפגיעה בראייה ועוד. ככל שלחץ הדם גבוה יותר, התפתחות הסיבוכים מהירה יותר ולכן חשוב לטפל כבר בשלבים המוקדמים של הופעת לחץ הדם.

 שינוי באורח החיים יכול להפחית את ערכי לחץ הדם באופן משמעותי. הפסקת עישון, ירידה במשקל, פעילות גופנית סדירה, הפחתת מתחים וחרדות והקפדה על תזונה נכונה הם שינויים בעלי השפעה רבה ויכולים להיות טיפול בלעדי או תוספת לטיפול תרופתי ביתר לחץ דם

יש להקפיד על :

·        תזונה דלת נתרן. (כ- 1000-1500 מ"ג נתרן ליממה). ישנם תחליפי מלח  על בסיס אשלגן שמועילים  להורדת לחץ דם. (אסורים לאלו הנוטלים תרופות נגד לחץ דם האוצרות אשלגן!). מומלץ להעשיר את התזונה במזונות עם רמת אשלגן גבוהה כמו בננות, תפוח אדמה ועוד.

·        אכילה מרובה של פירות וירקות

·        תזונה דלת שומן רווי ועשירה בחומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3

 טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי כולל מיגון רחב של תרופות ממספר קבוצות. העיקריות מביניהן:

·         תרופות משתנות כמו פמיד, קלוריל וכו

·         קבוצת חוסמי בטא כמו נורמיטן, קונקור, לןפרסור, דרלין וכו

·         חוסמי תעלות סידן כמו אוסמואדאלאט, וזודיפ, נורווסק, פנדיל, איקפרס וכו

·         חוסמי רצפטורים אלפא כמו קרדורל

·         מעכבי ACE Angiotensin Converting Enzyme )ׂ(  כמו וסקס, וזופריל, טריטס, קונברטין וכו חוסמי הרצפטור לאנגיוטנסין II כמו אוקסר, אטקנד, אירבן ודיוון.

התאמת הטיפול הראשוני תהיה בהתאם לגיל, מחלות נלוות, גורמי סיכון נוספים, בדיקות מעבדה וקצב הלב.

 

תוספי מזון המומלצים לטיפול ביתר לחץ דם:

טיפול ביתר לחץ דם דורש שינוי באורח החיים. כחלק מהטיפול הכולל יש לספק לגוף רכיבי תזונה חיוניים שיסייעו בהורדת לחץ הדם. ביניהם:

 

קואנזים Q10  - מינרלים –אשלגן, מגנזיום, סידן.

פטרוזיליה  -

חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 

עלי זית

סרפד

 

 

 

 

פרוביוטיק פמינה


קןרציטין סופהרב,