משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

אפטות,כיבים בפה

 

אפטות כיבים בפה

אפטות הן פצעים שטחיים המופיעים  לרוב ברירית הלחיים הפנימיות או ברירית שמתחת ללשון.  כ 60% מהאוכלוסייה סובלת מתופעה מציקה זו כאשר ל 10% יש אפטות כרוניות ( Recurring Aphtous Stomatitis). האפטות מחולקות לשני סוגים על פי גודלן: minor-  נגעים עד לגודל 1 ס"מ ו major – ששכיחותן נמוכה יותר וגודלן מעל ס"מ. צורת הנגע לרוב עגולה או סגלגלה, מרכזו בעל גוון אפור- צהוב ובשוליו רקמה אדומה דלקתית. האפטות עצמן אינן מדבקות ולא מועברות דרך מגע. משך ההחלמה נע בין 7-14 יום גם ללא טיפול מיוחד אך היות והן מפריעות לאכילה תקינה, מכאיבות ולעיתים מקשות על שינה סדירה ( בשל הכאב המקשה על ההירדמות) , האנשים שסובלים מהן מחפשים אחר דרכים שיקלו על אי הנוחות הרבה.

גורמים

אין גורם אחד וברור הגורם להופעת אפטות, אך הועלו הרבה סיבות שונות שיכולות לגרום להופעתן:

·        גורמים תורשתיים

·        גורמים זיהןמים כגון חיידקים ווירוסים

·        חסרים תזונתיים כגון חוסר בברזל, חוסר בחומצה פולית, אבץ, חוסר בויטמין B12

·        אלרגיות למזון כגון גלוטן, שוקולד קינמון וחומצה בנזואית)

·        טראומה לרירית הפה – למשל עקב צחצוח שיניים אגרסיבי, אכילת מזונות נוקשים פוצעים את רירית הפה.

·        גורם אוטואימוני –שיבוש במערכת החיסון גורם לה לפעול נגד תאי רירית הפה.

שינויים הורמונאליים – אפשר למצוא קשר בין הריון והופעת אפטות

גורם פסיכולוגי – מתח, לחץ נפשי וחרדה המחלישים את מערכת החיסון ומעודדים הופעת אפטות ופצעים בפה.

טיפול

קיימים תכשירים להקלה וטיפול  מקומי באפטות כגון:

 oracort-e, קנקא – תכשירים לטיפול מקומי המקלים על הכאב על ידי יצירת שכבת חיפוי על גבי הפצעים בחלל הפה. בחלקם קיים גם מאלחש מקומי שמסייע בהקלת תחושת  הכאב ואי הנוחות.

·        אפטגון ג'ל עם אלוורה היוצר שכבת ציפוי ובכך מקל על הכאב ואי הנוחות

·        אורל מדיק – מקלון המכיל חומר היוצר שכבת חיפוי על האפטה.

·        קיימים גם תכשירים בצורת תרסיס כגון: סורנד תרסיס לחלל הפה המבוסס על תמציות טבעיות ( פרי החרוב, מרווה, מליסה) שמכילות חומרים פעילים בעלי פעילות נוגדת דלקת משככת כאבים

·        ניתן לשלב את התכשירים עם שטיפת פה כדוגמת אפטהX  – שמרגיעה את איזור הכאב באופן מידי או לגרגר  עם תמצית פרופוליס מהולה במים.

·        יש עדויות שגם שימוש מקומי בחומרים טבעיים כגון דבש, טחינה גולמית, שום מעוך עשויים להרגיע את הכאב ולעזור לריפוי מהיר יותר.         מומלץ  להימנע מאכילת מזונות מלוחים, חריפים, חמוצים היות ואכילתם מחריפה את הכאב ותחושת האי נוחות הנלוות לאפטות .

.   chamomilo oral - ג'ל לפה,לשימוש אצל תינוקות להקלה על כאב בחניכיים וברירית הפה,וכן לטיפול הכיבים בפה.

. אפטר רמסנס - מדבקות מסיסות לטיפול באפטות , מביאות להקלה מיידית בכאב כתוצאה מכיבים בפה, נשיכת הלחי,גירויים בפה כתוצאה משימוש באביזרים דנטלים כגון : מתקני יישור שיניים ושיניים תותבות.

aphtagone plus - מכיל חומצה היאלרונית ואלוורה, המסייעים בריפוי טבעי של רקמות שנפגעו\ניזוקו.

. s.o.s buckl - תכשיר טבעי בצורת תרסיס המכיל ליקווריץ, סאלוויה, לבנדר,ודבש , לטיפול באפטות וכיבים בפה וגם לטיפול בשרפה בפה והגברת הפרשת

רוק במקרי יובש בפה. כאמור בתכשיר טבעי לחלוטין ומומלץ לתינוקות ולמבוגרים.

. אבץ - zinci syr - מחקרים רבים תומכים בכך שאבץ מפעיל את מערכת החיסונית. כיבים בפה ואפטות בפה יכולים לנבוע מהחלשה תקופתית של מערכת

החיסון. מתן אבץ לצורותיו בין עם בסירופ לתינוקות ו\או למציצה כגון ; flavo-zinc של חברת סולגר, הראה פעילות להפחתת משך תקופת החלמה מכיבים  וכן הפחת כמות הכיבים באופן משמעותי. מומלץ לשימוש לפחות שלוש פעמים ביום למשך מספר ימים, עד החלמה.

 

          

 

 

פרוביוטיק פמינה


מולטי ויטמין + Q10