משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

סבוריאה

 

 

 

 

 

סבוריאה היא מחלת עור המאופיינת בייצור מוגבר של חלב מבלוטות הסבום וכתוצאה מכך גורמת להופעת אודם, גרד, קשקשת , ושומניות יתר על פני העור. הסבוריאה מופיעה באיזורי גוף העשירים בבלוטות חלב ובעיקר בכנפות האף, מעל הגבות, סנטר, קדמת המצח, האיזורים מאחורי האזניים, קרקפת וקו השיער. הסבוריאה יכולה להתפשט לאיזורי גוף נוספים ולרוב מתפרצת בקפלי עור. הפריחה היא לרוב סימטרית ושני צדדי הגוף נפגעים באותה המידה.

 

שכיחות הסבוריאה באוכלוסיה  כ 10% והיא יכולה להופיע בכול גיל. החל מינקות ועד גיל מבוגר, אולם בגילאי 30-35  עולה שכיחותה. הסבוריאה האופיינית  לתינוקות ( ומכונה  Cradle capׂ) מופיעה לרוב על הפנים ועל הקרקרפת ובשונה מסבוריאה במבוגרים, חולפת לרוב סביב גיל 8-12 חודש ואינה מחייבת טיפול.

הסבוריאה היא מחלה כרונית, כלומר לאחר שהופיעה פעם אחת היא נשארת לכל החיים. תדירות ההתפרצויות משתנה מאדם לאדם ויכולה להופיע כל כמה ימים, שבועות, חדשים או שנים.

 גורמים

העור הוא האיבר הגדול בגופנו. הוא חי, נושם, מתחדש ומגיב לשינויים חיצוניים ופנימיים.                                                                                           הסיבה להתפרצות הסבוריאה אינה חד משמעית. נמצאו גורמים שונים הקשורים להופעת הסבוריאה:

תורשה - אין הסכמה עד כמה הסבוריאה מחלה גנטית. זוהי אינה מחלה נרכשת - לאדם יש את הנטייה וצריך טריגר שיגרום לה להתפרץ.

זיהום פטרייתי – מעורבות של פטריית שמר הנקרא Pityrosporum ovale  השוכנת בזקיק השערה נמצאה כגורם אפשרי להתפתחות סבוריאה. העובדה שטיפול בחומרים קוטלי שמרים ופטריות משפרת את מצב החולים תומכת בתפקידו של השמר כחלק מהתהליך המביא להופעת הסבוריאה.יש לציין שהשמר נמצא גם באנשים בריאים ולכן יש להניח שמדובר בשילוב של זיהום בשמר ותפקוד לקוי של מערכת החיסון.

תפקוד מערכת החיסון – שכיחות גבוהה של סבוריאה (כ85%) בחולים בעלי דיכוי של מערכת החיסון  (למשל חולי HIV) מצביעה על קשר בין תפקוד לקוי של מערכת החיסון והתפרצות סבוריאה. המנגנון המדויק עדיים אינו ברור.

מתח,לחץ – שינויים נפשיים ומתחים משפיעים על העור ועלולים לגרור תגובה משמעותית בעור. מצבי לחץ ומתח יכולים לעורר מחלות עור חדשות או להחמיר מצבים קיימים. סבוריאה נחשבת למחלה פסיכוסומאטית ומושפעת מאוד מהמצב הנפשי
מצבי מתח ולחץ יכולים להביא להתפרצות סבוריאה ולהחרפתה.
מעורבות המערכת ההורמונאלית – שכיחות גבוהה לאחר גיל ההתבגרות יכולה להעיד על מעורבות של המערכת ההורמונאלית

אלרגיה ואי סבילות למזונות – הסבוריאה נקשרת לאלרגיה למזון. כ2/3 מהחולים מפתחים צורה מסוימת של אלרגיה עד גיל 10.

גורמים סביבתיים – מזג אויר קר, חום ולחות

חסרים תזונתיים – יש עדויות שחוסר בויטמיני B קשורה להתפרצות סבוריאה.

שימוש בתרופות – תרופות מסוימות יכולות לגרום להתפרצות או להחמרה של סבוריאה.

טיפול

מאחר שדלקת עור סבוראית היא נטייה של העור - לא ניתן להעלימה לנצח. למרות זאת ניתן במקרים רבים לדכא את התופעות ולהפחית במידה ניכרת את אי הנוחות הקשורה בהן.    שמירה על  היגיינה הינה צעד בסיסי וחשוב להתמודדות עם בעיית הסבוריאה. כמו כן הימנעות מגרד מהווה נדבך חשוב במהלך הטיפול, כיוון שהגרד מביא להחמרת המצב.

טיפול תרופתי

קיימים מספר טיפולים תרופתיים אפשריים:

 טיפול אנטי פטריתי ( בצורת משחה או שמפו) המונע  צמיחת פטריית השמר בבלוטות החלב כדוגמת ניזורל.                                             

טיפול מקומי סטרואידלי על ידי משחות המועיל בהרגעת הדלקת. למרות ההקלה המהירה שימוש ממושך במשחות מסוג זה עלול לגרום לנזקים ביניהם התפתחות עור דק ונימיות עור מורחבות ולכן על השימוש להיות קצר טווח עד כמה שניתן.

טיפול באמצעות חומרים קרטוליטים המסירים את השכבה החיצונית ביותר של העור כדוגמת חומצה סליצילית. חומרים אלה מסירים את הקשקשת האופיינית לסבוריאה ביעילות אך יחד עם זאת גורמים לאיבוד יתר של מים מהעור לאחר מכן ובכך מעלים את הסיכוי לזיהום נוסף.

כאשר מדובר בקשקשת מרובה בקרקפת, ללא אדמומית יתרה, מספיק ברוב המקרים להסירה על ידי טיפול בסוגי שמפו המתאימים לטיפול בסוגי שיער שומני וקשקשים. סוגי שמפו אלו מכילים בדרך כלל צינק פיריתיון, סלניום סולפיד, תוצרי זפת מזוככים או חומרים כנגד פטריות.

טיפולים אחרים:

      קיימים תכשירים אחרים המכילים רכיבים טבעיים שתפקידם לספוח עודפי שומן ולהרגיע עור מגורה ואדמומי הנוטה להתקלפויות. דוגמא לתכשיר מקבוצה זו הוא הסבוקלם.

טיפול תזונתי - היות וסבוריאה מקושרת לאלרגיות למזון מומלץ להימנע ממזונות אלרגניים כגון חלב, ביצים, בוטנים,חיטה, שוקולד וכו. אפשר לבצע" דיאטת אלימינציה" ( בהדרכת איש מקצוע) שמטרתה לגלות מהם המזונות הבעייתיים עבור אותו מטופל/ת.                                                                                  במסגרת "דיאטת האלימינציה" מורידים בשלב הראשון את כל המזונות האלרגנים מהתזונה עד לקבלת הטבה משמעותית בסימפטומים של ה סבוריאה, ולאחר תקופת רגיעה מאתגרים את הגוף עם המזונות האלרגנים, כל פעם סוג מזון אחד בנפרד, כדי לגלות מה סוג המזון הבעייתי.

תוספי מזון - מתן מינונים גבוהים של ויטמיני B , החיוניים לחילוף חומרים של חומצות שומן, יעיל  בטיפול בסבוריאה.

טיפול  בפאן הרגשי – היות וסבוריאה מקושרת עם לחץ נפשי, יש חשיבות לשילוב של טכניקות הרגעה ( מדיטציות, יוגה, נשימות) על מנת להביא להרפייה ורגיעה.

prelox


l- arginin solgar , מניעת מצבי אין-אונות וחוסר פוריות בגברים.