משלוח תרופות ומוצרי בית מרקחת עד הבית
 
רק אותיות ומספרים מותרים 5

טחורים

 

 

טחורים הם בעיה נפוצה. שכיחותה בקרב נשים גבוהה יותר אך גם גברים סובלים מבעיה זו. לרוב הם מופיעים בשנות השלושים לחיי האדם ושכיחותם הולכת ועולה עם הגיל בייחוד אצל אנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול ונטייה לעצירות.

 

מהי בעיית הטחורים?

באזור פי הטבעת יש מצבור של כלי דם ורידיים שנועדו ככל הנראה להגן על אזור פי הטבעת ולתרום לסגירה הרמטית שלו. במצבים מסויימים עשויים כלי דם אלה להתנפח, לגדול, להימתח עד כדי יציאה אל מחוץ לפי הטבעת, לדמם ולהכאיב מאוד - אלו הם הטחורים.

 

קיימים שני סוגי טחורים: חיצוניים ופנימיים.

טחורים חיצוניים – אלה למעשה ורידים שיצאו אל מחוץ לפי הטבעת. טחורים אלה יכולים להיות כואבים, צורבים ומדממים. במידה ונוצר שטף דם, האדם יכול לחוש בגוש רך בשפת פי הטבעת ועקבות דם על נייר הטואלט או באסלה לאחר היציאה. ניתן לחוש בהם מאחר והם מורגשים כמעין בליטה ואף לראותם.

טחורים פנימיים - באופן כללי, טחורים פנימיים לא נוטים לכאוב, אך עדיין גורמים לאי נוחות, דימום וגרד בפי הטבעת. אם קיים כאב הוא יופיע בפי הטבעת ולא בפנים. לפעמים יכולים טחורים פנימיים, בעיקר בזמן מאמץ בשירותים, להפוך לטחורים חיצוניים. תופעה זו נקראת צניחה של טחורים. הטחורים הפנימיים עשויים להתכווץ חזרה לתעלת הרקטום או שניתן לדחוף אותם בזהירות חזרה פנימה.

ניתן לחלק את הטחורים לארבע קבוצות חומרה:

 

  • טחורים פנימיים לא מורגשים
  • טחורים שיוצאים החוצה מפי הטבעת בזמן היציאה ונכנסים לבד.
  • טחורים שיוצאים ולא נכנסים לבד וצריך לדחוף אותם פנימה
  • טחורים שיוצאים ולא ניתן להכניס אותם.

 

גורמים

הופעת טחורים קשורה למצבים בהם קיים לחץ מוגבר על הורידים באזור פי הטבעת וביניהם:

עצירות – הפעלת לחץ בזמן יציאה עלולה לגרום לטחורים עקב העלייה בלחץ הבטני, אשר מפריע לזרימת הדם התקינה, מגביר את הלחץ שבורידים ומחליש את דפנות כלי הדם.


הריון - גם בהריון קיים לחץ של הרחם על האזור התוך בטני הפוגע בזרימת הדם, ובמקרים רבים קיימת גם עצירות. לכן, הריון הוא אחד המצבים הקלסיים לטחורים.

סטרס ולחץ - טחורים יכולים להיות תולדה של סטרס ולחצים.

הרמת משאות - מאמץ יתר, הרמת משקלים כבדים - גם במכוני כושר, עבודה פיזית הכרוכה בהרמת משאות כבדים עלולה לגרום לצניחת טחורים.

חוסר בפעילות גופנית - חוסר בתנועה והזרמת דם נמרצת לכל חלקי הגוף והפריפריה, מגדילה את הסיכון לטחורים.
בעיה בכלי דם - עלולה לגרום להפרעה בניקוז הדם הורידי. ולהגביר את הסיכוי לטחורים.
אי ספיקת לב משמעותית – אי ספיקת לב יכולה להגביר טחורים בגלל בעיה בניקוז הדם הוורידי. הלב אמור לשאוב את הדם מהוורידים חזרה. אם הוא כושל ואינו מצליח לשאוב את הדם, הלחץ בוורידים עולה ובין השאר עלול לגרום להתנפחות הוורידים בפי הטבעת. שנהפכים לטחורים.

 

אלמנט התורשה והגיל - עם התקדמות הגיל, גדלים הסיכויים להופעת טחורים. הסיבות יכולות להיות חולשה / איבוד טונוס שרירים ו/או נטייה לעצירות עקב שינוי בחילוף החומרים ו/או שימוש בתרופות. כמו כן לאדם מסוים תהיה נטייה לסבול מטחורים במקרה שהוריו סבלו מטחורים.

עודף משקל - אנשים הסובלים מעודף משקל נוטים יותר לסבול מטחורים.
 
תזונה דלה בסיבים תזונתיים:  תזונה דלה בסיבים תזונתיים גורמת  לבעיות במערכת העיכול ולעצירות. מאמץ מוגבר בפעולת המעיים מחליש את כלי הדם הורידיים סביב אזור פי הטבעת ועלול להוביל להיווצרות טחורים.

 

 

תסמינים

 

  • תחושת כאב או גרד בזמן היציאה
  • גרד בפי הטבעת
  • אי נוחות
  • נפיחות
  • צריבה בפי הטבעת
  • דימום

 

טיפול

השלב הראשון בטיפול הוא שינוי תזונתי שיביא להקלה על היציאות ובכך יפחית את הכאבים. חשוב מאוד להגדיל את כמות הסיבים התזונתיים. חשוב להגביר את צריכת הסיבים בהדרגה מכיוון שהם רכיבים שאינם מתעכלים (בכך למעשה מגדילים את נפח הצואה וגורמים לתנועתיות טובה של מערכת העיכול), ועשויים במינונים גבוהים מדי באופן פתאומי לגרום לגזים ולנפיחות ואפילו לעצירות. יש להקפיד על שתייה מרובה של נוזלים ולהימנע ממאכלים חריפים או משקאות אלכוהוליים.

 

נטילת פרוביוטיקה תסייע לפעילות מעיים  תקינה וסדירה ובכך להפחתת הלחץ באזור פי הטבעת.

 

קיימות משחות שייעודן הקלה על התסמינים הנלווים לטחורים.                           

המשחות כדוגמת פרוקטוגליבנול, פרוקטוזורין מכילות חומר הרדמה מקומי שמקל על אי הנוחות ,הכאב והצריבה. המשחות גם יוצרות שכבת הגנה מקומית כך שהצואה מחליקה עליהן ואינה באה במגע ישיר עם הטחורים. המשחות גם  מכילות חומרים שמכווצים את הטחורים הנפוחים, מרפאים את העור ומשקמים את הרקמה.

 

קיימות משחות על בסיס הצמח הממליס כדוגמת Hamamelis Heel ומשחת הממליס של וולדה. הצמח מוכר בפעילותו האנטי-דלקתית וביכולתו לכווץ כלי דם פריפריים  ומתאים לטיפול בטחורים חיצוניים.

לטיפול בטחורים פנימיים מומלץ לשלב גם נרות כדוגמת פרוקטוגליבנול נרות

 

כמוסות רכות המכילות קואנזים Q-10 בריכוז של 60 מ"ג לכמוסה.


קןרציטין סופהרב,